eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od umowy najmu pomiędzy firmami małżonków

Podatek od umowy najmu pomiędzy firmami małżonków

2017-03-14 12:10

Podatek od umowy najmu pomiędzy firmami małżonków

Umowa najmu zawarta pomiędzy małżonkami © Gajus - Fotolia.com

Mąż i żona mogą prowadzić odrębne firmy i w ramach ich prowadzenia zawierać pomiędzy sobą transakcje handlowe. Te mogą dotyczyć wynajmu składników majątkowych wziętych w leasing operacyjny. Uzyskany czynsz najmu z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów prowadzonej firmy wynajmującego - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 06.03.2017 r. nr 2461-IBPB-1-1.4511.681.2016.2.MJ

Przeczytaj także: Gdy wynajmujących jest dwóch - wystawiają dwie faktury

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca prowadzi firmę na własne imię i nazwisko. Firmę na własne nazwisko prowadzi także jego małżonka - w zakresie usług fryzjerskich oraz pozostałych zabiegów kosmetycznych. Każdy z małżonków jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto pomiędzy nimi istnieje ustrój rozdzielności majątkowej.

Wnioskodawca planuje poszerzyć prowadzoną firmę o usługi wynajmu sprzętu medycznego służącego prowadzeniu zabiegów kosmetycznych oraz mebli. Sprzęt ten oraz meble pozyska w drodze zawarcia umowy leasingu. Następnie podnajmie je - w cenach rynkowych - firmie swojej żony na podstawie zawartej umowy najmu. Umowa ta nie będzie zawierała postanowień, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na najemcę.

Zainteresowany zadał pytanie, czy uzyskane w taki sposób kwoty czynszu będą stanowiły dla niego przychód z prowadzonej działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2082 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

fot. Gajus - Fotolia.com

Umowa najmu zawarta pomiędzy małżonkami

Małżonkowie mogą zawrzeć pomiędzy prowadzonymi przez siebie firmami umowę najmu, która to będzie rozliczana w ramach prowadzonych przedsiębiorstw.


W myśl art. 51 ww. ustawy, w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Stosownie natomiast do art. 511 cyt. kodeksu, każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. 2016 r., poz. 2032 ze zm., dalej: „updof”), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 updof, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. (...)

Mając na uwadze treść złożonego wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca i jego małżonka prowadzą odrębne pozarolnicze działalności gospodarcze, a co więcej zawarta pomiędzy nimi umowa najmu nie będzie dotyczyć składników majątku, objętych wspólnością ustawową małżeńską, to o ile stosunki umowne istniejące pomiędzy Wnioskodawcą, a leasingodawcą, od którego zostanie pozyskany będący przedmiotem umowy najmu sprzęt i meble, nie będą wykluczały zawarcia tej umowy – kwoty należne z tytułu czynszu, uzyskane przez Wnioskodawcę w związku z ww. umową najmu, po wyłączeniu wartości podatku od towarów i usług (zważywszy że Wnioskodawca jest podatnikiem tego podatku), będą stanowić przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: