eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika VAT nie odliczysz

Od zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika VAT nie odliczysz

2017-04-02 08:10

Od zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika VAT nie odliczysz

Praca przy komputerze w okularach korekcyjnych © eric - Fotolia.com

W niektórych przypadkach pracodawca zobowiązany jest do refundacji wydatków pracownika poniesionych na okulary korekcyjne. Pracodawcy wymagają wówczas aby sprzedawca wystawił na nich fakturę i na jej podstawie dokonują zwrotu kosztów pracownikowi. Skoro więc faktura wystawiona jest na pracodawcę, to czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem okularów korekcyjnych?

Przeczytaj także: Okulary korygujące dla pracownika bez odliczenia podatku VAT

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jeżeli nabyte towary lub usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Refundacja wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy wykonują swoją pracę na komputerze. Często zakup tych okularów jest konieczny do prawidłowego wykonywania przez tych pracowników powierzonych im obowiązków. Zatem można ewentualnie próbować wykazać pewien związek zakupu okularów korekcyjnych z wykonywanymi przez pracodawcę czynnościami opodatkowanymi.

Niemniej jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje przedsiębiorcy jedynie od tych towarów i usług, które nabył. Należy więc rozważyć czy zakup okularów przez pracownika, któremu zwracane są koszty zakupu, rzeczywiście stanowi nabycie towaru przez pracodawcę.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Aby więc można było mówić o nabyciu okularów korekcyjnych przez pracodawcę, musiałoby na niego przejść to prawo (do rozporządzania towarem jak właściciel).
Pojęcie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel rozumiane jest szeroko, obejmuje ono bowiem każdą czynność, w wyniku której podmiot nabywa prawo do dysponowania rzeczą. Prawo to oderwane jest od cywilnoprawnych skutków zawieranych przez strony umów. W szczególności przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel nie jest tożsame z przeniesieniem prawa własności. Nie oznacza również wyłącznie przeniesienia faktycznego władztwa nad rzeczą. W ramach tego pojęcia istotne jest przejście ekonomicznego władztwa nad towarem (prawa do dysponowania nim jak właściciel).

W przypadku nabycia okularów korekcyjnych przez pracownika, prawo do rozporządzania okularami jak właściciel przechodzi zasadniczo na pracownika. Nabywa on okulary i może z nich swobodnie korzystać. Nie jest ograniczony w ich użyciu (może ich używać zarówno w pracy jak i poza nią). Nie ma przy tym znaczenia, że pracodawca ponosi jakąś część kosztu zakupu okularów. Dla przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nie ma zasadniczo znaczenia kto za dany towar zapłacił. Istotne jest na kogo w ramach danej czynności to prawo przeszło.

fot. eric - Fotolia.com

Praca przy komputerze w okularach korekcyjnych

Pomimo tego, że zakup okularów korekcyjnych pracownikowi funduje pracodawca, nie jest on ich właścicielem na potrzeby VAT. Tym jest osoba korzystająca z okularów, a więc pracownik. W efekcie VAT od takiego zakupu odliczyć nie można.


Przykład
Spółka ABC świadczy usługi doradcze w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Praca większości pracowników Spółki wykonywana jest przed komputerem. Spółka zobowiązuje się w umowach podpisanych z pracownikami, że jeżeli lekarz medycyny pracy wskaże konieczność korzystania z okularów korekcyjnych to pracodawca refunduje całkowity ich koszt do kwoty nie wyższej niż 800 zł. Sprzedawca wystawia wówczas fakturę na rzecz Spółki ABC, a ta zwraca pracownikowi na jej podstawie należną kwotę. Spółka zastanawia się czy w przypadku gdy pokrywa cały koszt okularów to uprawniona jest do odliczenia podatku naliczonego.

Jak wskazano wyżej, aby powstało u pracodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego istotne jest przeniesienie na niego prawa do rozporządzania okularami jak właściciel. Nawet jeśli pracodawca pokryje cały koszt okularów to w dalszym ciągu prawo to przechodzi na pracownika. W związku z powyższym pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego nawet wówczas, gdy pokryje cały koszt zakupu okularów korekcyjnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: