eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ograniczone odliczenie VAT od samochodów osobowych do 2019 r.

Ograniczone odliczenie VAT od samochodów osobowych do 2019 r.

2017-04-13 13:33

Ograniczone odliczenie VAT od samochodów osobowych do 2019 r.

Ograniczenie w VAT dla samochodów na kolejne 3 lata © prima91 - Fotolia.com

Polska nie może stosować dowolnych ograniczeń co do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do samochodów osobowych. Obowiązują ją w tym zakresie ograniczenia ze strony Unii Europejskiej. Obecny stan tych ograniczeń był z Unią uzgadniany i miał być czasowy. Został jednak przedłużony na kolejne lata.
Przypomnijmy, obecne zasady rozliczania VAT od wydatków związanych z samochodami traktowanymi jako osobowe (nie ma to nic wspólnego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym, że auto jest osobowe albo ciężarowe) obowiązują od początku kwietnia 2014 r. Wcześniej przechodziły też wiele różnych modyfikacji.

Generalna zasada wyrażona w regulacjach podatkowych mówi (art. 86a ustawy o VAT), że pojazdy samochodowe zaliczane do osobowych nie służą tylko działalności gospodarczej, ale także innym celom. Dlatego odliczyć można jedynie część podatku naliczonego od wydatków związanych z ich zakupem, leasingiem, najmem, wytworzeniem, jak i bieżącą eksploatacją. Jaką część? Fiskus uznał, że w około 50% samochody nie są wykorzystywane w celach firmowych. Dlatego można odliczyć tylko połowę podatku.

Obecnie podatnicy mogą też odliczać połowę podatku naliczonego od zakupu paliwa służącego do napędu takich samochodów (co wcześniej było zakazane). Modyfikacja ta weszła jednakże w życie później, aniżeli większość regulacji.

Jaki samochód jest uznawany za osobowy? Mówiąc w pewnym uproszczeniu każdy, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i ma więcej niż 1 rząd siedzeń. Co ważne - samochodem osobowym na potrzeby VAT jest także motocykl czy quad.
Generalna zasada nie ma oczywiście zastosowania w każdym przypadku. Jeżeli samochód został kupiony wyłącznie w celu jego sprzedaży tudzież oddaniu w najem czy leasing- pełny VAT można odliczyć. Mało tego, pełne odliczenie jest możliwe także w przypadku wykorzystywania samochodu jedynie w firmie. Tutaj jednakże podatnicy muszą udowadniać, że pojazd służy wyłącznie działalności gospodarczej a nie innym celom. W tym celu wymagane jest zaprowadzenie dodatkowej dokumentacji potwierdzającej taki fakt.

fot. prima91 - Fotolia.com

Ograniczenie w VAT dla samochodów na kolejne 3 lata

Do końca 2019 r. będą obowiązywać obecne regulacje w zakresie ograniczeń przy odliczaniu VAT od wydatków związanych z samochodami traktowanymi jak osobowe.


Fiskus stara się jednak zniechęcać przedsiębiorców do pełnego odliczenia VAT. Przykłady absurdów jego interpretacji przedstawiliśmy chociażby w artykule: Podatek VAT: Samochód osobowy

Powyższe regulacje były wynikiem negocjacji z Radą Unii Europejskiej. Jak jednak zostało to już wyżej podkreślone, tak duże obostrzenia miały być czasowe. Do kiedy?
Pierwotnie na mocy decyzji wykonawczej Rady 2013/805/UE Polska została upoważniona, do dnia 31 grudnia 2016 r., do ograniczenia do wysokości 50 % prawa do odliczania VAT od zakupu, nabycia wewnątrzwspólnotowego, przywozu, wynajmu lub leasingu niektórych silnikowych pojazdów drogowych oraz wydatków z nimi związanych, jeśli pojazd nie jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a także do zwolnienia podatnika z obowiązku rozliczania się z VAT od wykorzystania pojazdów objętych ograniczeniem do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Niemniej oszczędności dla budżetu Państwa (w postaci większych wpływów z podatku VAT) z tytułu takich ograniczeń (czyli głębszego sięgnięcia do kieszeni przedsiębiorców) są znaczne. Wskutek powyższego nie dziwi to, że wystąpiono o przedłużenie okresu, w którym ograniczenia przy odliczaniu VAT od samochodów osobowych mają być stosowane.

I tak Decyzją Wykonawczą Rady (UE) 2016/1837 z dnia 11 października 2016 r. przedłużono Polsce do dnia 31 grudnia 2019 r. upoważnienie do stosowania ograniczeń prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Wskazano w niej przy tym, że jeżeli Polska uzna za konieczne ponowne przedłużenie stosowania środków stanowiących odstępstwo na kolejny okres po roku 2019, najpóźniej do dnia 1 kwietnia 2019 r. powinna przedłożyć Komisji, wraz z wnioskiem o przedłużenie, sprawozdanie dotyczące stosowania środków stanowiących odstępstwo, zawierające przegląd stosowanego wskaźnika procentowego.

Należy się spodziewać, że taki kolejny wniosek o przedłużenie zostanie złożony.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.