eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kaucja gwarancyjna z podatkiem dochodowym w chwili otrzymania?

Kaucja gwarancyjna z podatkiem dochodowym w chwili otrzymania?

2017-05-04 13:43

Kaucja gwarancyjna z podatkiem dochodowym w chwili otrzymania?

Podatek w firmie od kaucji gwarancyjnej? © fox17 - Fotolia.com

Co do zasady, otrzymanie kaucji gwarancyjnej nie rodzi obowiązku rozpoznania przychodu po stronie otrzymującego. Jeśli jednak otrzymujący ma możliwość dysponowania środkami otrzymanymi z tytułu kaucji, w celu finansowania swojej działalności, to będzie musiał rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Przeczytaj także: Nieodpłatne używanie obcych środków trwałych w podatku dochodowym

Analizując skutki podatkowe otrzymanej kaucji, należy na wstępie zaznaczyć, że na gruncie prawa podatkowego, nie znajdujemy definicji pojęcia „kaucja”. Trzeba zatem sięgnąć do definicji słownikowej, w myśl której kaucja to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania umowy.
Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zasadniczo, przychodem podatkowym w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP są tylko takie wartości pieniężne, które powiększają aktywa majątkowe podatnika w sposób trwały, tzn. te, którymi może on rozporządzać jak własnymi.
Istotą kaucji gwarancyjnej jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy oraz ewentualnych roszczeń z tytułu gwarancji jakości bądź rękojmi na wykonane prace. Kaucja gwarancyjna podlega zwrotowi jeżeli umowa zostanie wykonana zgodnie z zawartymi w niej postanowieniami. Tym samym przysporzenie po stronie otrzymującego nie ma charakteru definitywnego. Zwrotny charakter kaucji powoduje, że otrzymanie kwot tym tytułem jest co do zasady neutralne podatkowo.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7.08.2013 r., znak: IBPBI/2/423-491/13/JD, w której organ podatkowy stwierdził: „Istotą kaucji jest co do zasady jej zwrotny charakter. W przypadku braku zastrzeżeń co do wykonania umowy, albo w ogóle w razie jej wykonania, kaucja podlega zwrotowi na rzecz tego podmiotu, który kaucji udzielił. Otrzymanie kaucji nie wiąże się zatem z koniecznością rozpoznania przychodu przez Spółkę.”

fot. fox17 - Fotolia.com

Podatek w firmie od kaucji gwarancyjnej?

Kaucja podlega zwrotowi. Ponieważ otrzymanie kaucji nie jest świadczeniem definitywnym, nie stanowi ono przychodu. Jeżeli jednak przedsiębiorca może swobodnie taką kaucją rozporządzać, przychód powstanie. Tak przynajmniej twierdzi fiskus.


Jeśli jednak wystąpią określone w umowie okoliczności uzasadniające zatrzymanie kaucji gwarancyjnej, wówczas kwota jaką stanowiła kaucja straci zwrotny charakter i stanie się definitywnym przysporzeniem po stronie otrzymującego. Z tego tytułu konieczne będzie rozpoznanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Od przedstawionych powyżej ogólnych zasad dotyczących konsekwencji podatkowych otrzymania kaucji gwarancyjnej istnieje pewien wyjątek.\
Jak wskazał bowiem Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20.10.2010 r. (znak: ITPB3/423-361/10/MT), istotne z punktu widzenia powstania przychodu jest to, czy otrzymujący kaucję będzie miał możliwość swobodnego dysponowania jej kwotą. Taka sytuacja wystąpi, gdy środki stanowiące kaucje zostaną umieszczone na ogólnym rachunku bankowym podatnika, przez co mogą być wykorzystywane dla finansowania działalności gospodarczej. Zgodnie z twierdzeniem organu podatkowego, choć kaucja nie stanowi definitywnego przysporzenia po stronie otrzymującego, to jednak możliwość dysponowania środkami pieniężnymi stanowiącymi jej kwotę, przy jednoczesnym braku zobowiązania do jakichkolwiek świadczeń wzajemnych na rzecz podmiotów, które przekazały jej te środki do czasowej dyspozycji powoduje, że otrzymujący kaucję uzyskuje korzyść majątkową niezwiązaną z ekwiwalentnym świadczeniem, odpowiadającą swym charakterem nieodpłatnej pożyczce. Uzyskuje zatem nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP.

Ponadto w przywołanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdza, że „niezależnie od powyższego, w analizowanym stanie faktycznym środki pieniężne pozostające na oprocentowanym rachunku bankowym Spółki (w tym uzyskane tytułem kaucji gwarancyjnych) stanowią źródło przychodów w postaci odsetek od tych środków (art. 12 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy).”
Oznacza to, że również odsetki jakie powstaną wskutek umieszczenia środków z kaucji na oprocentowanym rachunku bankowym, będą stanowiły przychód dla otrzymującego podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: