eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Korekta/odliczenie VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

Korekta/odliczenie VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

2017-05-05 13:35

Korekta/odliczenie VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

Jak odliczyć VAT od zakupu samochodu © Zdenka - Fotolia.com

Ile VAT-u można odliczyć od zakupu firmowego samochodu osobowego? - 50% kwoty wykazanej na fakturze. Ile tego podatku można odliczyć od wydatków eksploatacyjnych ponoszonych w związku z użytkowaniem takiego samochodu? - również 50% kwoty wykazanej na fakturze? Czy można odzyskać część nieodliczonego podatku? - tak - w momencie sprzedaży.
Samochody osobowe są w przepisach podatkowych od dawien dawna na cenzurowanym. Mało, że jest na nie nałożona akcyza, to przy droższych pojazdach występują ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych czy wydatków na polisy ubezpieczeniowe. Brak AC wyklucza też rozpoznanie w kosztach remontów powypadkowych tych pojazdów.

Ograniczenia występują także w podatku VAT. Tutaj bowiem co do zasady od zakupionych pojazdów zaliczanych podatkowo do samochodów osobowych, które mają służyć prowadzonej firmie, odliczyć można tylko połowę VAT-u naliczonego i to zarówno od ich zakupu, leasingu, najmu czy bieżącej eksploatacji - w tym także paliwa.
Pełne odliczenie VAT możliwe jest tylko w stosunku do tych samochodów, które służą wyłącznie działalności gospodarczej, co jednak trzeba przed fiskusem udowodnić prowadząc dodatkową dokumentację.

Korekta VAT przy sprzedaży samochodu osobowego


Niestety, mimo że przy zakupie samochodu podatnik może odliczyć co do zasady tylko połowę VAT-u, podobnie jak i od jego eksploatacji, tak przy sprzedaży pojazdu takiego „przywileju” już nie ma. Cała cena sprzedaży objęta jest podstawową stawką podatku bez względu na to, czy przedsiębiorcy przysługiwało pełne, czy też ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (wyjątkiem jest sprzedaż wraku samochodu, o czym pisaliśmy m.in. w artykule: Podatek VAT: odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?).

fot. Zdenka - Fotolia.com

Jak odliczyć VAT od zakupu samochodu

VAT naliczony wynikający z faktury zakupu samochodu osobowego można odliczyć nie tylko w momencie tego zakupu, ale także przy jego sprzedaży. Z rozwiązania tego warto skorzystać, tym bardziej że sprzedaż samochodu jest objęta stawką podstawową.


Na pocieszenie ustawodawca wprowadził do przepisów ustawy o VAT regulacje pozwalające na dodatkowe odliczenie VAT od zakupu samochodu. Stosowny system korekt znalazł się tutaj w art. 90b ustawy o VAT.
W przypadku, gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto pojazd samochodowy:
  1. w stosunku do którego przysługiwało podatnikowi pełne prawo do odliczenia podatku VAT, nastąpi zmiana jego wykorzystania na wykorzystanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza (czyli mieszanych), podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu;
  2. w odniesieniu, do którego przysługiwało prawo do odliczenia połowy kwoty podatku naliczonego (bądź 60% nie więcej jednak niż 6 000 zł - co wynikało z przepisów wprowadzających art. 90b ustawy), nastąpi zmiana jego wykorzystania na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa wyżej, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Warto w tym miejscu dodać, że nieco inaczej jest w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł. Wówczas to korekty dokonuje się, jeżeli zmiana wykorzystywania nastąpi w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto pojazd.

Korekty dokonuje się w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. W naszym przypadku istotny jest oczywiście przypadek drugi, czyli uzyskanie uprawnienia do zwiększenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Podsumowując jeżeli przy zakupie samochodu podatnik miał prawo do odliczenia jedynie połowy podatku naliczonego, zaś w okresie wspomnianych wyżej 60 miesięcy samochód ten sprzeda z VAT-em, jest uprawniony do korekty części nieodliczonego VAT przy zakupie (czyli drugich 50%). Odliczenie to będzie liczone proporcją do pozostałego okresu korekty. Jak wartość odliczenia wyliczyć w praktyce?

Załóżmy że samochód został kupiony w sierpniu 2015 r. zaś jego sprzedaż nastąpiła w kwietniu 2017 r. (pomiędzy zakupem a sprzedażą upłynęło 20 miesięcy, w związku z czym z okresu korekty pozostało jeszcze 60 - 20 = 40 miesięcy). VAT na fakturze zakupu wynosił 11 500 zł, z czego podatnik przy zakupie odliczył jedynie połowę: 5 750 zł.

Wskutek sprzedaży samochodu podatnik będzie mógł dodatkowo odliczyć kwotę:
5 750 zł / 60 x 40 = 3 833,33 zł.

Oczywiście korekta taka nie obejmuje VAT-u od wydatków eksploatacyjnych, leasingu czy najmu samochodu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.