eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Termin zwrotu VAT gdy wystawiona tylko faktura zaliczkowa

Termin zwrotu VAT gdy wystawiona tylko faktura zaliczkowa

2017-05-25 13:19

Termin zwrotu VAT gdy wystawiona tylko faktura zaliczkowa

Zwrot VAT: zaliczka to nie sprzedaż © Andrey Popov - Fotolia.com

Ustawa o VAT przewiduje trzy terminu zwrotu tego podatku: podstawowy 60 dni, skrócony 25 dni i wydłużony 180 dni. Dodatkowo terminy te mogą być jeszcze bardziej wydłużone, jeżeli organ będzie chciał zweryfikować zasadność zwrotu podatku. Termin podstawowy jest co do zasady stosowany, gdy u podatnika wystąpiła sprzedaż opodatkowana. Czy przez tą można rozumieć także otrzymaną zaliczkę?

Przeczytaj także: W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie

Załóżmy, że w miesiącu kwietniu podatnik nic nie sprzedał. Otrzymał jednak zaliczkę na poczet sprzedaży, która będzie miała miejsce w następnym miesiącu. W związku z tym wystawił fakturę zaliczkową, na której został też wykazany podatek VAT. Pomimo braku sprzedaży przedsiębiorca nabywał jednakże towary i usługi służące prowadzeniu biznesu. Ponieważ VAT naliczony przekroczył tutaj VAT należny, różnicę między nimi podatnik chciałby otrzymać na rachunek bankowy. Powstaje jednak pytanie, w jakim terminie zwrot taki mu przysługuje?

Zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym bezpośrednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy reguluje art. 87 ustawy o VAT. Jak zostało to już wyżej podkreślone, termin podstawowy to 60 dni, który w określonych przypadkach można skrócić do 25 dni.

Prawa do zwrotu VAT w terminie podstawowym nie ma jednak każdy. Otóż jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał żadnych czynności opodatkowanych na terytorium kraju, ani poza terytorium kraju (które dawałyby mu prawo do odliczenia VAT), o zwrot VAT nadal może się on ubiegać i otrzyma go - na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, ale w terminie 180 dni. Termin ten można wprawdzie skrócić do 60 dni, ale wiąże się to ze złożeniem w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Zwrot VAT: zaliczka to nie sprzedaż

Otrzymanej zaliczki nie można utożsamiać z dokonaniem dostawy towaru czy świadczeniem usługi. Nie jest to zatem sprzedaż, która uprawniałaby do zwrotu VAT w ciągu 60 dni.


Regulacja ustawowa mówi tutaj wprost, że 180-dniowy termin zwrotu ma zastosowanie do podatnika, który w danym okresie nie wykonywał czynności opodatkowanych.

Pojawia się w związku z tym pytanie, czy powyższe należy czytać literalnie, czyli gdy nie była faktycznie wykonana żadna czynność opodatkowana, zwrot VAT przysługuje w ciągu 180 dni, czy też chodzi tutaj o niewykazanie jakichkolwiek wartości po stronie sprzedaży w deklaracji VAT?

Odpowiedzi na wskazaną wątpliwość udzielić Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2013 r., nr IPPP1/443-317/13-2/AP.
W interpretacji tej czytamy, że czynności podlegające opodatkowaniu zostały enumeratywnie wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Są nimi m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Otrzymanie zaliczki nie wiąże się natomiast z wykonaniem czynności opodatkowanej, mimo że co do zasady zobowiązuje otrzymującego do rozliczenia od niej podatku. W efekcie przedsiębiorca, który w deklaracji podatkowej wykazuje jedynie taką zaliczkę po stronie swojej sprzedaży, otrzyma zwrot VAT w ciągu 180 dni (chyba że złoży zabezpieczenie majątkowe).

Organ podkreślił, iż nie można tutaj utożsamiać z rozliczeniem podatku VAT należnego z tytułu wykonanych czynności opodatkowanych (czyli dostawy towarów czy świadczenia usług) z obowiązkiem rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych zaliczek.

W związku z tym podatnikowi z naszego przykładu zwrot przysługuje w terminie 180 dni licząc od dnia złożenia deklaracji i wniosku o zwrot.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: