eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Mały podatnik w PIT i CIT: czym jest przychód ze sprzedaży?

Mały podatnik w PIT i CIT: czym jest przychód ze sprzedaży?

2017-06-09 13:48

Mały podatnik w PIT i CIT: czym jest przychód ze sprzedaży?

Mały podatnik: co wliczyć do wartości przychodu? © Yana - Fotolia.com

Mali podatnicy w podatku dochodowym mają dodatkowe uprawnienia. Mogą oni m.in. skorzystać z amortyzacji jednorazowej czy rozliczać się z podatków kwartalnie. Dodatkowo podatnicy CIT-u od tego roku, jeżeli tylko zaliczają się do kategorii „małych”, mogą korzystać z niższej stawki podatku: zamiast 19% obowiązuje ich 15% liczone od uzyskanego dochodu. Kim jednak jest mały podatnik?

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a status małego podatnika

Ustawy o podatku dochodowym (zarówno od osób fizycznych jak i prawnych) wskazują, że małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.

Wiemy zatem, że uzyskany przychód należy tutaj powiększyć o VAT należny wykazany przez taki podmiot od swojej sprzedaży. Czym jednak jest przychód ze sprzedaży, czy też sama sprzedaż? Tego ustawy o podatku dochodowym już nie precyzują. Czy należy tutaj brać pod uwagę wszystkie przychody uzyskane w ciągu roku przez podatnika, czy jedynie z jego działalności operacyjnej?
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2014 r., nr ILPB4/423-131/14-2/ŁM wyjaśnił, że przy liczeniu limitu małego podatnika „(...) należy uwzględnić wszelkie przychody ze sprzedaży danego podatnika, w tym także zwolnione od podatku dochodowego, z wyłączeniem przychodów osiąganych z innego tytułu niż sprzedaż, np. uzyskane odszkodowania, odsetki od środków finansowych na rachunku bankowym, dotacje, dopłaty lub refundacje kosztów.

Taka interpretacja „przychodu ze sprzedaży” koreluje z tożsamą regulacją zawartą w art. 2 pkt 25 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w myśl której: przez małego podatnika rozumie się podatnika od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

fot. Yana - Fotolia.com

Mały podatnik: co wliczyć do wartości przychodu?

Ustalając, czy dany podmiot posiada status małego podatnika, przy liczeniu jego przychodu należy brać przede wszystkim działalność operacyjną firmy, a nie wszystkie przychody uzyskane przez podatnika.


Z kolei sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług). (...)”

Czy powyższe stanowisko można przyjąć za słuszne? Wydaje się że tak, jednakże pamiętając, że przychód na tle podatku dochodowego nie zawsze pokrywa się ze sprzedażą na cele podatku VAT. Niemniej sama koncepcja zdaje się tutaj być słuszna, iż w przypadku przychodów ze sprzedaży chodzi głównie o szeroko rozumianą działalność operacyjną danego podatnika.

Z całą pewnością sprzedażą nie są wskazane wyżej przez organ przychody z odsetek bankowych, odszkodowań, dopłat, dotacji czy refundacji poniesionych kosztów - mimo że w myśl podatku dochodowego są to z reguły przychody, które podlegają opodatkowaniu. Nie są one jednak skutkiem sprzedaży (wynagrodzeniem za tę sprzedaż). Szkoda, że organ nie wypowiedział się w zakresie innych odsetek, np. od udzielonych pożyczek (chociaż te na tle VAT wchodzą do sprzedaży), czy naliczonych od nieterminowych płatności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: