eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Noclegi (nie)pracowników w kosztach uzyskania przychodu

Noclegi (nie)pracowników w kosztach uzyskania przychodu

2017-07-16 12:52

Noclegi (nie)pracowników w kosztach uzyskania przychodu

Kiedy nocleg nie-pracownika jest kosztem uzyskania przychodu? © Elnur - Fotolia.com

Wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę na zapewnienie noclegów osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło) oraz pracownikom podwykonawców mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jednak tylko wówczas, gdy obowiązek zapewniania noclegów wynika z postanowień zawartej umowy.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.
Powyższy przepis daje podatnikowi możliwość pomniejszenia osiągniętych przychodów o wszelkie poniesione wydatki, z wyłączeniem wprost wskazanych w ustawie, pod warunkiem wykazania ich związku z prowadzoną działalnością oraz istnienia choćby potencjalnej możliwości wpływu na wysokość osiąganych przychodów.

Po dokonaniu analizy art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP stwierdzić należy, że wydatki poniesione z tytułu noclegów na rzecz pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz pracowników podwykonawców nie zostały wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Niewymienienie konkretnego kosztu w negatywnym katalogu, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP nie oznacza, że automatycznie wydatki te będzie można uznać za koszt podatkowy. Konieczne jest bowiem wykazanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a możliwością osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł.

fot. Elnur - Fotolia.com

Kiedy nocleg nie-pracownika jest kosztem uzyskania przychodu?

Nocleg zleceniobiorcy i pracowników podwykonawcy może być kosztem zleceniodawcy. Aby się jednak tak stało, ustalenia w zakresie ponoszenia tych kosztów winny wynikać z zawartych umów.


Zapewnienie noclegów podczas wyjazdów osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, w celu wykonania określonych zadań poza siedzibą przedsiębiorstwa (np. usług budowlanych), wchodzących w zakres prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, z pewnością może być zakwalifikowane jako działanie mające na celu osiągnięcie przychodów. W takiej sytuacji zachodzi bowiem widoczny i istniejący obiektywnie związek przyczynowy pomiędzy kosztami poniesionymi w celu zapewnienia tych noclegów a dążeniem przez przedsiębiorcę do osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Niemniej jednak, aby wskazane wyżej wydatki przedsiębiorca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, nie wystarczy samo wykazanie celowości wydatku.
Konieczność poniesienia wskazanych kosztów musi wynikać wprost z zawieranych umów cywilnoprawnych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.6.2017 r., znak 0111-KDIB2-3.4010.11.2017.1.SK). Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków na noclegi, jeśli przedsiębiorca nie jest obowiązany do ich zagwarantowania, bądź ustalenia w tym zakresie miały charakter ustny.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zapewnienia noclegu pracownikom podwykonawcy. Należy zaznaczyć, że co do zasady koszty poniesione na noclegi dla pracowników podwykonawców stanowią koszty związane z działalnością podwykonawcy. Nie stanowią zatem generalnie kosztów uzyskania przychodów dla zlecającego wykonanie usługi podatnika.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na noclegi dla pracowników podwykonawców istnieje tylko wówczas, gdy konieczność ich zapewnienia wynika z umowy zawartej między podatnikiem a podwykonawcą (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.6.2017 r., znak 0111-KDIB2-3.4010.10.2017.1.SK).

Warto zaznaczyć, że wyrażone powyżej poglądy, organy podatkowe podzielają również w innych interpretacjach indywidualnych. W zakresie kosztów związanych z noclegiem dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych takiej oceny dokonał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4.12.2015 r. (znak IPPB6/4510-264/15-4/AG) oraz Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 29.9.2015 r., (znak DD10.8221.145.2015.MZB), natomiast w zakresie kosztów związanych z noclegiem pracowników podwykonawców - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.12.2015 r., (znak IPPB6/4510-384/15-2/AG).

Zobacz także

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.