eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

2017-06-28 13:50

Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu na usługi budowlane © ronstik - Fotolia.com

Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie stosowania odwrotnego obciążenia. Mechanizmem tym zostały objęte usługi budowlane wykonywane w ramach podwykonawstwa, gdy strony umowy są czynnymi podatnikami VAT. Czy powyższe skutkuje także zmianami w określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego od tego typu usług?
Zasady określania powstania obowiązku podatkowego w VAT reguluje art. 19a ustawy o VAT. Jego ust. 1 mówi, że obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi z zastrzeżeniem jednakże ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy.
Jeżeli usługa jest przyjmowana częściowo, uznaje się ją za wykonaną w przypadku wykonania części usługi, dla której określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

Nadto usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

fot. ronstik - Fotolia.com

Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu na usługi budowlane

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, w którym momencie wykazać VAT od usług budowlanych rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia. Występuje tutaj kilka wariantów rozwiązania.


Idąc dalej, w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT wskazano, że dla usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, gdy ta powinna być wystawiona i zostanie wystawiona w terminie. Jeżeli zaś podatnik faktury nie wystawi bądź wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu do jej wystawienia (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).
Fakturę za usługi budowlane należy wystawić w ciągu 30 dni od ich wykonania. To, kiedy usługi budowlane uznaje się za wykonane, opisaliśmy m.in. w artykule: Usługi budowlane: protokół zdawczo-odbiorczy w podatkach PIT CIT VAT

Dodatkowo art. 19a ust. 8 ustawy o VAT wskazuje, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość łub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Które z wyżej wymienionych zasad należy stosować do usług budowlanych? Okazuje się że wszystkie! Jest to oczywiście uzależnione od okoliczności

A które z opisanych zasad należy stosować w przypadku usług budowlanych rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia? Otóż tutaj obowiązek podatkowy będzie powstawał:
  • z chwilą wystawienia faktury przez usługodawcę - jeżeli ta zostanie wystawiona w terminie
  • z upływem 30 dni od dnia wykonania usługi - jeżeli sprzedawca faktury nie wystawi bądź wystawi ją z opóźnieniem
  • z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty - w odniesieniu do tej części - jeżeli takie zostaną uiszczone
  • jeżeli dla usługi ustalane są następujące po sobie terminy płatności i rozliczeń, obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia usługi (pamiętając, że taki obowiązek podatkowy musi powstać minimum co 12 miesięcy).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.