eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jak uniknąć podatku od darowizny od dalszej rodziny?

Jak uniknąć podatku od darowizny od dalszej rodziny?

2017-07-11 13:26

Jak uniknąć podatku od darowizny od dalszej rodziny?

Jak uniknąć podatku od darowizn w dalszej rodzinie? © Tommy Lee Walker - Fotolia.com

Trzy (a w zasadzie cztery) grupy podatników, różne wysokości kwot wolnych oraz stawek podatkowych - to elementy charakterystyczne dla podatku od spadków i darowizn. W zależności od sytuacji, może on w ogóle nie wystąpić, bądź słono kosztować obdarowanego. Istnieją jednak sposoby na jego uniknięcie, i to zarówno gdy przedmiotem darowizny są pieniądze jak też ruchomości czy nawet nieruchomości.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje co do zasady na trzy grupy podatników:
  • do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III zalicza się innych nabywców.

Im bliższe pokrewieństwo, tym niższe stawki tego podatku oraz większe progi kwot wolnych od podatku. Najniższa stawka podatku dla wyżej wskazanych wynosi 3% (po uwzględnieniu kwoty wolnej), zaś najwyższa aż 20%.

Występują tutaj także różne stawki podatkowe. I tak podatnik z pierwszej grupy podatkowej podatek płaci wg stawek 3%, 5% i 7% (im większa wartość darowizny tym wyższa stawka podatku). Dla drugiej grupy podatników ustawodawca przewidział stawki 7%, 9% i 12%, a dla trzeciej grupy podatników stawki: 12%, 16% i 20%.

Progi podatkowe dla wyżej wskazanych to natomiast (po uwzględnieniu - odjęciu - kwot wolnych): 10 278 zł (od wartości darowizny ponad ten limit podatek jest liczony wg drugiej stawki podatku) i 20 556 zł (od wartości darowizny ponad ten limit podatek jest liczony wg trzeciej stawki podatku). Przypomnijmy też, że kwoty wolne od podatku to odpowiednio 9 637 zł, 7 276 zł i 4 902 zł w myśl zasady, że im bliższa rodzina tym większa kwota wolna.
Mówiąc innymi słowy syn otrzymujący darowiznę od każdego z rodziców w wysokości 9,5 tys. zł podatkiem nie musi się w ogóle przejmować, jeżeli jednak wartość darowizny będzie wyższa, sytuacja nie jest już taka kolorowa. Trzeba też pamiętać, że darowizny (od danego darczyńcy) ulegają tutaj sumowaniu do 5 lat wstecz.

Jak nietrudno zauważyć, w przypadku darowizny np. mieszkania czy domu bądź innej nieruchomości, podatek w każdej grupie podatkowej będzie stanowił istotną pozycję budżetu obdarowanego (bo to on jest obowiązany do jego zapłaty).

fot. Tommy Lee Walker - Fotolia.com

Jak uniknąć podatku od darowizn w dalszej rodzinie?

Niekiedy wprowadzenie do systemu darowizn większej liczby członków rodziny skutkuje uniknięciem podatku z tego tytułu. Darowizny takie mogą dotyczyć zarówno pieniędzy jak i przykładowo nieruchomości.


Jest jednak pewne bezkosztowe wyjście z takiej sytuacji, niestety tylko dla wybranych. Otóż obok wyżej wskazanych, występuje także tzw. zerowa grupa podatkowa, mająca szczególne przywileje. Chodzi tutaj o małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Przypomnijmy, że wymienieni wyżej wstępni i zstępni to nie tylko rodzice i dzieci, ale także chociażby w linii prostej dziadkowie i wnuki.
Dla takich podatników ustawodawca przewidział pełne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn bez względu na ich wartość (darować zatem bez podatku można np. nawet 1 mln zł), jednakże pod pewnymi warunkami.

Jakie to warunki? Mianowicie należy dokonać o zgłoszenia darowizny (czy też spadku) w urzędzie skarbowym w określonym terminie oraz „przedstawić dokumenty” potwierdzające, że ta faktycznie miała miejsce (chodzi tutaj o darowizny pieniężne, które nie mogą zostać przekazane gotówką do tzw. „ręki”, ale przelewem na konto bankowe obdarowanego czy przekazem pocztowym; w niektórych przypadkach dopuszcza się przelew także na inne konto bankowe o czym pisaliśmy m.in. tutaj: Darowizna pieniędzy na cudze konto bankowe zwolniona z podatku). Ustawodawca postanowił się bowiem zabezpieczyć przed nieprawdziwymi darowiznami.
Wskazane zwolnienie tyczy się tylko najbliższej rodziny, niemniej angażując innych jej członków oraz wykonując pewne dodatkowe czynności można je rozszerzyć.

Jeżeli bowiem przykładowo ciotka, będąca siostrą matki bądź ojca swojego ulubionego chrześniaka (na marginesie warto wspomnieć, że taka ciotka mieści się w II grupie podatkowej w stosunku do chrześniaka), postanowi mu darować pewną sumę pieniędzy, to wykonanie takiej operacji w dwóch krokach pozwoli na skorzystanie z przytoczonego zwolnienia.
Któż bowiem zabroni darować jej tę kwotę nie chrześniakowi, a swojemu rodzeństwu (czyli matce bądź ojcu), a to następnie w przypływie euforii postanowi obdarować swoje dziecko? - nikt. Dzięki takiemu zabiegowi mamy wprawdzie do czynienia z dwiema darowiznami, niemniej obie skorzystają ze zwolnienia z podatku. Jedyne o czym trzeba tutaj pamiętać, to zachowanie formy przelewu bankowego takich darowizn oraz zawiadomienie o nich naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy (służy temu formularz SD-Z2).

Darowizna nieruchomości


Czy manewr taki można wykonać również przy nieruchomościach? - jak najbardziej. Rodzi się przy tym pytanie, czy dla oszczędności (finansowych oczywiście) może on nastąpić w jednym akcie notarialnym (forma wymagana dla przeniesienia własności nieruchomości)?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 06.10.2015 r. nr IBPB-2-1/4515-87/15/KrB uznał że tak.
W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca mieszkał wraz z dziadkiem w nieruchomości należącej w przeszłości jedynie do dziadka i babci (wspólność majątkowa). Wskutek śmierci babci jednakże jej część odziedziczyli odpowiednio dziadek (jako mąż) oraz ich czwórka dzieci, wśród których była matka wnioskodawcy. Ta jednak również zmarła, a jej udział odziedziczył właśnie wnioskodawca. Obecnie wuja i dwie ciotki (pozostałe rodzeństwo) zamierzają przekazać swojemu ojcu (czyli dziadkowi wnioskodawcy) posiadane udziały w nieruchomości, zaś dziadek chce przekazać swój udział w nieruchomości wnioskodawcy w podzięce za mieszkanie z nim oraz opiekę. Ostatecznie zatem cała nieruchomość stanie się własnością wnioskodawcy. Dla uproszczenia wszystkie powyższe transakcje (darowizny) mają znaleźć się w jednym akcie notarialnym. Wnioskodawca zdał pytanie, czy w takim przypadku może skorzystać ze zwolnienia z podatku od otrzymanej darowizny. Co na to organ podatkowy?
„(...) należy stwierdzić, że dokonanie ww. darowizny na rzecz Wnioskodawcy przez jego dziadka będzie podlegało regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Równocześnie darowizna ta będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (...)” - czytamy w uzasadnieniu interpretacji.

Organ podatkowy nie był tutaj zbyt „wylewny”, ograniczając się jedynie do informacji, że zwolnienie się należy, niemniej uznał że jego zastosowanie jest jak najbardziej zasadne. Jest to stanowisko niewątpliwie korzystne dla podatników i pozwalające im zaoszczędzić na sporządzaniu kilku aktów notarialnych. Dodajmy też, że takiej darowizny podatnik nie musi już zgłaszać w urzędzie skarbowym. Wyręcza go bowiem z tego obowiązku notariusz. Niestety pokrewieństwo jest tutaj wymagane, aby pełne zwolnienie było możliwe.

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: