eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kompensata należności a przyspieszony zwrot VAT

Kompensata należności a przyspieszony zwrot VAT

2017-07-12 13:00

Kompensata należności a przyspieszony zwrot VAT

Brak zapłaty z afaktury nie przekreśla szybkiego zwrotu VAT © ESCALA - Fotolia.com

Do końca 2016 r. aby ubiegać się o zwrot VAT w ciągu 25 dni, wszystkie faktury składające się na podatek naliczony wykazany w deklaracji VAT musiały być zapłacone do dnia złożenia deklaracji. Pomiędzy fiskusem a podatnikami trwał przy tym spór o to, czy zapłata taka mogła nastąpić w drodze kompensaty. Z początkiem 2017 r. wątpliwości już nie ma - kompensaty mogą być, ale w bardzo ograniczonym zakresie.
Zasady zwrotu VAT w ciągu 25 dni reguluje art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Przepis ten wymaga, iż aby o taki zwrot się ubiegać, co do zasady faktury zakupowe muszą być uregulowane przelewami bankowymi (czy za pośrednictwem SKOK-u) z konta zgłoszonego fiskusowi, zaś dokumenty potwierdzające takie przelewy muszą zostać złożone w urzędzie skarbowym.
Wykazany VAT może wynikać przy tym także z innych faktur aniżeli wymienionych wyżej, ale pod warunkiem, że te dokumentują należności, których łączna kwota nie przekracza 15.000 zł.

Przez takie inne faktury, aniżeli zapłacone przelewami, należy natomiast rozumieć faktury dokumentujące należności (o łącznej kwocie nieprzekraczającej 15.000 zł), których podatnik w ogóle nie zapłacił bądź też uregulował w inny sposób niż za pośrednictwem rachunku bankowego albo rachunku w SKOK-u.
W tych innych fakturach mieszą się m.in. faktury uregulowane za pośrednictwem kompensaty (potrącenia).

Należy jednak pamiętać, że ten jeden limit dotyczy wszystkich „innych” faktur, których wartości zostały wykazane w deklaracji, czyli zarówno niezapłaconych jak i zapłaconych w innych sposób niż przelewem.
Jak wyjaśniono w odpowiedzi nr AP10.054.3.2017 z dnia 22 lutego 2017 r. nr interpelację poselską nr 9500, „(...) nowe regulacje w pewnym zakresie wprowadzają ułatwienie w stosunku do warunków zwrotu przyśpieszonego, obowiązujących do końca 2016 r., bowiem nie pozbawiają podatnika prawa do zwrotu w terminie 25 dni, w przypadku nieopłacenia w ogóle należności wynikających z faktur, których łączna wartość w okresie rozliczeniowym nie przekracza 15 000 zł lub uregulowania należności z takich faktur w drodze kompensaty. W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2017 r. podatnik musiał opłacić wszystkie faktury ujęte w deklaracji, w tym za pośrednictwem rachunku, a kompensata należności nie była możliwa.

fot. ESCALA - Fotolia.com

Brak zapłaty z afaktury nie przekreśla szybkiego zwrotu VAT

Obecnie fiskus nie może odmówić zwrotu VAT w ciągu 25 dni, jeżeli część faktur nie zostanie zapłacona. Limit wartościowy wynosi tutaj 15.000 zł. Niestety mieszczą się w nim także faktury uregulowane w sposób inny niż przelew z konta w banku (czy SKOK-u) zgłoszonym do urzędu.


Należy podkreślić, że wprowadzenie powyższych zmian było konieczne z uwagi na podatność systemu zwrotów VAT na próby wyłudzania podatku. Procedura zwrotu podatku VAT musi umożliwiać organom podatkowym pełną weryfikację rozliczeń podatników. Podatek od towarów i usług jest najważniejszą pozycją w dochodach podatkowych budżetu państwa, muszą być zatem podejmowane działania mające na celu zapewnienie wpływu tego podatku do budżetu w prawidłowej wysokości oraz uniemożliwienie wyłudzania tego podatku przez oszustów, czemu służą również rozwiązania przyjęte w ustawie zmieniającej z dnia 1 grudnia 2016 r.(...)”

Podsumowując kompensata wzajemnych należności nie jest obecnie kwestionowana przez organy podatkowe przy ubieganiu się o zwrot VAT w ciągu 25 dni, ale pod warunkiem, że wartość należności wynikających z faktur uregulowanych w taki sposób, bądź inny, ale z pominięciem rachunku bankowego, razem z fakturami niezapłaconymi nie przekroczy w rozliczanym okresie kwoty 15.000 zł.
Warunki ubiegania się o zwrot VAT w ciągu 25 dni od 2017 r. drastycznie się zmieniły. Szczegółowo omówiliśmy je w artykułach:
- W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie,
- Kwota do przeniesienia w deklaracji a zwrot VAT w ciągu 25 dni,
- Niezapłacone faktury uprawniają do zwrotu VAT w terminie 25 dni!

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.