eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Które błędy ewidencji VAT wymagają korekty JPK_VAT?

Które błędy ewidencji VAT wymagają korekty JPK_VAT?

2017-08-09 13:42

Które błędy ewidencji VAT wymagają korekty JPK_VAT?

Księgowość © Andrey Popov - Fotolia

W fakturach mogą pojawiać się błędy, które należy skorygować. Korektą należy przy tym objąć nie tylko samą fakturę, ale i rejestry, do których ta została wprowadzona. Okazuje się jednak, że nie wszystkie takie błędy skutkują korektą przekazywanych fiskusowi rejestrów VAT. Wszystko zależy od wagi błędu i czy wpływa on faktycznie na rozliczenia.
Załóżmy trzy przypadki:
  1. wystawiona faktura zawiera błędną datę sprzedaży, niemniej błąd ten nie wpływa na zasady rozliczenia podatku VAT (zamiast 10 lipca jako datę sprzedaży wskazano 15 lipca; data wystawienia faktury to 17 lipca),
  2. wystawiona faktura zawiera błąd w NIP nabywcy,
  3. wystawiona faktura zawiera błąd w nazwie nabywcy, niemniej błąd ten nie utrudnia zidentyfikowania nabywcy.

Czy w każdym przypadku wymagana będzie korekta JPK_VAT przekazywana do resortu finansów?

1. Błędna data sprzedaży


Elementy, które muszą zawierać rejestry VAT, określa wprost ustawa o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jej art. 109 ust. 3 czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

W opisanym przypadku zmiana daty sprzedaży nie skutkuje zmianą okresu rozliczeniowego, w którym należy wykazać obowiązek podatkowy. Nie wpłynie zatem na termin wykazania VAT należnego.

Po stronie nabywcy zmiana ta nie wpłynie też na termin odliczenia VAT. Wydaje się zatem, że nie jest tutaj konieczna zmiana w ewidencji VAT i korekta JPK_VAT.

fot. Andrey Popov - Fotolia

Księgowość

Nie wszystkie błędy ewidencji skutkują korektą przekazywanych fiskusowi rejestrów VAT.


2. Błędny NIP nabywcy


Przytoczony wyżej art. 109 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje, że jednym z niezbędnych elementów ewidencji prowadzonych na potrzeby podatku VAT jest numer identyfikacyjny kontrahenta, nazywany w naszym kraju potocznie NIP-em. Jest to zatem element niezwykle ważny i powinien być podany prawidłowo, jako że służy on do zidentyfikowania drugiej strony transakcji.
W odpowiedzi na pytanie nr 4 zawarte w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów dotyczącej struktury JPK_VAT(2), zamieszczonej na stronie internetowej www.mf.gov.pl odnoszącym się właśnie do przypadków, kiedy należy przesłać korektę JPK_VAT czytamy:
„(...) Korektę JPK_VAT należy sporządzić i przekazać w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w JPK_VAT. Korektę należy przesłać również w sytuacji błędnego podania stron transakcji (w szczególności numeru kontrahenta).(...)”

Zatem błąd w NIP kontrahenta, czy też wskazanie całkowicie błędnych danych nabywcy, wymaga złożenia korekty JPK_VAT. Są to bowiem podstawowe dane identyfikujące stronę transakcji.

3. Błąd w nazwie nabywcy, który nie utrudnia jego identyfikacji


W udostępnionej przez resort finansów broszurze informacyjnej pt: „Odpowiedzi na pytania dot. JPK cz. 3” pytanie nr 28 brzmi:
Faktura sprzedaży została zarejestrowana na kontrahenta K1 w miesiącu lipcu 2016. Za ten okres został wygenerowany i złożony plik JPK_VAT. W miesiącu wrześniu otrzymano informację od kontrahenta, że właściwą nazwą powinno być K1-bis. Czy w takim przypadku należy przesłać jeszcze raz plik JPK_VAT ze zmienionymi danymi?
W odpowiedzi natomiast czytamy: W przypadku wysłania w pliku JPK_VAT z błędną nazwą kontrahenta nie jest konieczne ponowne przesłanie skorygowanego pliku.

Zatem drobne błędy zawarte w nazwie kontrahenta, które nie utrudniają jego identyfikacji, nie wymagają korekty JPK_VAT.

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.