eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Czy faktura VAT marża daje prawo do odliczenia VAT?

Czy faktura VAT marża daje prawo do odliczenia VAT?

2017-09-13 13:55

Czy faktura VAT marża daje prawo do odliczenia VAT?

Brak odliczenia podatku z faktury VAT marża © whitelook - Fotolia.com

Używany telefon, komputer, inna elektronika, a nawet samochody (nie tylko osobowe) czy maszyny można często kupić w oparciu o fakturę VAT marża. Dokument ten wystawia sprzedawca będący czynnym podatnikiem VAT. Czy gdy tak dokonany zakup służy działalności gospodarczej opodatkowanej VAT-em można od niego odliczyć VAT?
Zasady odliczania podatku naliczonego określa przede wszystkim art. 86 ustawy o VAT (oraz część kolejnych przepisów), którego ust. 1 mówi, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawowym dokumentem uprawniającym do odliczenia jest natomiast prawidłowo wystawiona faktura, która zawiera kwotę odliczanego podatku.

Pełnego VAT-u jednak nie można odliczyć w każdym przypadku. I tak art. 88 ustawy o VAT zawiera wykaz czynności, od których bezwzględnie tego podatku odliczyć nie można, zaś art. 90 i 91 sytuacje, w których z uwagi na wykonywanie nie tylko czynności opodatkowanych ale także zwolnionych od podatku (czyli nie dających prawa do odliczenia) VAT od dokonanych zakupów można odliczyć tylko w części bądź w ogóle.

Ponadto nabywcy samochodów osobowych muszą dodatkowo pamiętać o art. 86a ustawy o VAT, który określa odrębne reguły w zakresie odliczania VAT zarówno od zakupu samochodów (traktowanych na potrzeby VAT jako nieciężarowe), ich eksploatacji, najmu, dzierżawy, leasingu itp. Przypomnijmy, że w przypadku takich pojazdów co do zasady przyjmuje się, że są one wykorzystywane do celów mieszanych, czyli oprócz działalności gospodarczej także innych, dotyczących chociażby sfery prywatnej przedsiębiorcy czy jego pracowników.
Samochody osobowe wykorzystywane w celach mieszanych dają prawo do odliczenia połowy podatku naliczonego wykazanego na dokumentach zakupu samego pojazdu, jego najmu, dzierżawy, leasingu czy związanych z eksploatacją.

fot. whitelook - Fotolia.com

Brak odliczenia podatku z faktury VAT marża

Rzeczy używane mogą być sprzedawane w większości przypadków w specjalnej procedurze marży, dzięki czemu sprzedawca płaci ten VAT jedynie od uzyskanej marży. Niestety rozwiązanie to jest okupione brakiem prawa do odliczenia VAT przez nabywcę. Dlatego też stosuje się je głównie w przypadku sprzedaży dla osób prywatnych czy używanych samochodów osobowych.


Faktura VAT marża


Procedura marży to specjalny system opodatkowania w VAT polegający na tym, że podstawą opodatkowania nie jest pełna cena sprzedaży, a jedynie uzyskana przez sprzedawcę na transakcji marża. To, kiedy oraz w jaki sposób można stosować marżę do sprzedaży, reguluje art. 120 ustawy o VAT. Procedurę tę stosuje się przede wszystkim do sprzedaży towarów używanych (ale nie tylko).
Warto wiedzieć
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie C-471/15 uznał, że sprzedaż w systemie marży może dotyczyć nie tylko całego samochodu, ale także jego części zamiennych, które są demontowane z samochodów używanych. O wyroku pisaliśmy w artykule: TSUE: Części samochodowe można sprzedawać na VAT marża

Sprzedaż VAT marża jest dokumentowana szczególną fakturą, na której musi się znaleźć informacja, dlaczego została wystawiona. W przypadku sprzedaży towarów używanych wymagana jest adnotacja: „Procedura marży - towary używane”.
Faktura taka jest przy tym dokumentem uproszczonym w stosunku do zwykłej faktury VAT. Jak wskazuje art. 106e ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża, faktura powinna zawierać wyłącznie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-8 i 15-17 ustawy oraz przytoczone wyżej sformułowanie.

Na fakturze VAT marża nie podaje się ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki VAT, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Ponadto na fakturze sprzedawca nie podaje też, ile wynosiła jego marża na transakcji, umieszcza tutaj jedynie cenę sprzedaży ogółem.

Z uwagi na to, że faktura VAT marża nie zawiera wyszczególnionej kwoty VAT, nabywca nie ma prawa do odliczenia z niej podatku naliczonego. Dlatego sprzedaż VAT marża jest stosowana nie w każdym przypadku, w którym jest możliwa, a jedynie wówczas, gdy opodatkowanie na zasadach ogólnych byłoby dla obu stron transakcji mniej korzystne, aniżeli opodatkowanie jedynie marży u sprzedawcy, od której nabywca nie będzie mógł odliczyć VAT-u.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.