eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowa amortyzacja jednorazowa: praktyczne problemy

Nowa amortyzacja jednorazowa: praktyczne problemy

2017-11-01 15:27

Nowa amortyzacja jednorazowa: praktyczne problemy

Jak stosować jednorazową amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych? © Andrey Popov - Fotolia.com

W sierpniu 2017 r. wszyscy podatnicy zyskali nową ulgę w postaci dodatkowej amortyzacji jednorazowej do 100 tys. zł rocznie. Skorzystać z niej może każda firma i to już w stosunku do wpłacanych zaliczek na środki trwałe. Poniżej prezentujemy niektóre z praktycznych problemów, z którymi wiąże się nowe rozwiązanie.
Limit nowej amortyzacji jednorazowej jest określany w złotówkach. Dostępna jest ona dla wszystkich firm (a nie tylko nowych i małych podatników) oraz nie jest pomocą de minimis. Korzystanie z niej wymaga oczywiście spełnienia pewnych warunków. Nowe przepisy przynoszą też pierwsze wątpliwości co do ich stosowania.

1. Tylko nowe środki trwałe i w dodatku nabyte


Nowa amortyzacja jednorazowa kładzie bardzo duży nacisk co do sposobu wejścia w posiadanie środka trwałego oraz tego, czy już wcześniej ktoś go wykorzystywał.
I tak po pierwsze - jednorazowym odpisem amortyzacyjnym mogą być objęte jedynie nabyte środki trwałe - czyli w zdecydowanej większości po prostu kupione. Nie można ich wytworzyć we własnym zakresie.

Po drugie - takie środki trwałe muszą być nowe, czyli do tej pory nieużywane. Dodajmy w tym miejscu, chodzi o środki trwałe fabrycznie nowe. Zdaniem autora zatem nie można tutaj przyjąć definicji używanych środków trwałych stosowanych przy ustalaniu indywidualnej stawki amortyzacji (fabrycznie nowymi zatem nie są te, które były używane ale przykładowo krócej niż 6 miesięcy).

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak stosować jednorazową amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych?

Dodana nowa amortyzacja jednorazowa pozwala wszystkim przedsiębiorcom wrzucić w koszty 100.000 zł odpisów amortyzacyjnych od wybranych środków trwałych. Te muszą zostać nabyte i być fabrycznie nowe. Dodatkowo do kosztów mogą tutaj trafić także zaliczki wpłacone jeszcze przed faktycznym otrzymaniem i przyjęciem środka trwałego do używania.


2. Bez środków transportu


Nową metodę amortyzacji można stosować jedynie do wybranych środków trwałych - zaliczanych do grup 3-6 i 8 KŚT. W poszczególnych grupach mieszczą się tutaj:
 • grupa 3 KŚT: kotły i maszyny energetyczne,
 • grupa 4 KŚT: maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania,
 • grupa 5 KŚT: maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne,
 • grupa 6 KŚT: urządzenia techniczne,
 • grupa 8 KŚT: narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Nie ma tutaj grupy 7 KŚT obejmującej środki transportu. W związku z tym nowa amortyzacja jednorazowa nie obejmuje samochodów i to nawet fabrycznie nowych samochodów ciężarowych.

Warto też dodać, że z jednorazowej amortyzacji zostały wyłączone grupy 1 i 2 KŚT, czyli budynki, budowle czy lokale.

3. Łączenie amortyzacji


Nowa amortyzacja jednorazowa jest ograniczona rocznym limitem 100.000 zł. Nie oznacza to jednak, że obejmuje ona jedynie środki trwałe do tej wartości. Ustawodawca w warunkach stosowania amortyzacji mówi bowiem, że środek trwały w ten sposób amortyzowany: musi być fabrycznie nowy, zaliczany do grupy 3-6 i 8 KŚT, jego wartość początkowa musi wynosić co najmniej 10.000 zł bądź przekraczać 3.500 zł i łącznie co najmniej 10.000 zł - w przypadku łączenia jej dla nabycia co najmniej dwóch środków trwałych.

Określona jest tutaj zatem minimalna wartość początkowa środka trwałego ale nie maksymalna. Jeżeli wartość ta będzie wyższa (bądź częściowo już wykorzystano tę amortyzację), to roczny odpis należy ograniczyć do wskazanego limitu 100.000 zł, zaś od następnego roku podatkowego amortyzować pozostałą część wg metody liniowej bądź degresywnej (wybór należy tutaj do podatnika).
W takich przypadkach należy pamiętać, że suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości początkowej środka trwałego.

4. Zaliczki na zakup środka trwałego w kosztach


Nowa amortyzacja jednorazowa wskazuje, że do kosztów może trafiać nie tylko dokonany odpis amortyzacyjny od wartości początkowej środka trwałego, ale już dokonane wpłaty na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, którego dostawa będzie miała miejsce w następnych okresach sprawozdawczych. W takim przypadku limit 100.000 zł obejmuje sumę dokonanych przedpłat oraz sumę naliczonych odpisów amortyzacyjnych od nabytego środka trwałego.

Jednakże decyzja o tym, czy w ramach amortyzacji jednorazowej rozliczać już dokonane wpłaty zaliczek czy dopiero odpisy amortyzacyjne należy do podatnika.
W przypadku rozliczania w ramach limitu dokonanych wpłat przed nabyciem środka trwałego należy pamiętać o dodatkowych warunkach. Otóż jeżeli taka wpłata została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, a następnie:
 1. przed nabyciem środka trwałego podatnik:
  a) zlikwidował działalność gospodarczą albo
  b) zmienił formę opodatkowania na zryczałtowaną, albo
 2. po nabyciu środka trwałego podatnik:
  a) nie dokonał jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środka trwałego lub
  b) zbył odpłatnie środek trwały
- jest obowiązany do zwiększenia przychodów o wpłatę na poczet nabycia środka trwałego, którą zaliczył do kosztów, odpowiednio na ostatni dzień prowadzenia działalności przed jej likwidacją, na ostatni dzień prowadzenia działalności przed zmianą formy opodatkowania, na dzień, w którym podatnik dokonał pierwszego odpisu, albo na dzień odpłatnego zbycia środka trwałego.

5. Stara i nowa amortyzacja jednorazowa


Ustawodawca dodał w przepisach podatkowych nowe regulacje dotyczące amortyzacji jednorazowej pozostawiając jednocześnie dotychczasowe rozwiązania (czyli jednorazowy odpis amortyzacyjny do 50.000 euro w danym roku). Dzięki temu mali podatnicy i nowe firmy mogą korzystać z obydwu tych rozwiązań. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie łączyć ich w stosunku do jednego środka trwałego.
Jeżeli w związku z nabyciem środka trwałego podatnik ma prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zarówno na starych jak i nowych zasadach, to dokonuje wyboru, z którego rozwiązania skorzysta. Tak dokonany wybór dotyczy stricte tego jednego składnika majątku. Do innego zatem można wybrać drugi przywilej.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.