eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kontrola skarbowa, kontrola celna, kontrola celno-skarbowa

Kontrola skarbowa, kontrola celna, kontrola celno-skarbowa

2017-11-15 13:26

Kontrola skarbowa, kontrola celna, kontrola celno-skarbowa

Kontrola procedur celnych na nowo © Ilan Amith - Fotolia.com

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków wykonywania kontroli przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów.
Rozporządzenie ma być wydane na podstawie upoważnienia ustawowego z Ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 z późn. zm.).
Dotychczasowe zadania Służby Celnej będą wykonywane przez odpowiednie organy KAS, dlatego omawiane rozporządzenie zmienia nazewnictwo organów wykonujących czynności kontrolne.
Rozporządzenie określa warunki wykonywania kontroli celno-skarbowej w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego i innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi.

Projekt aktu nakłada na funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej obowiązek okazania legitymacji służbowej, upoważnienia do dokonania kontroli i podania podstawy prawnej jej dokonania – wszystko na żądanie kontrolowanego. Rozporządzenie określa także warunki kontroli autentyczności dokumentów.

Wprowadza ono również zasady dotyczące rewizji i dokonywania kontroli poza kolejnością. Ta ostatnia będzie dokonywana m.in. w przypadku wyposażenia ratowniczego, straży pożarnej, autobusów, towarów łatwo psujących się oraz w razie przewozu żywych zwierząt.

fot. Ilan Amith - Fotolia.com

Kontrola procedur celnych na nowo

Resort finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków wykonywania kontroli odnośnie przestrzegania prawa celnego. Zmienia się nazewnictwo organów, obowiązki okazywania legitymacji, sposób przeprowadzania kontroli.


Kontrola towarów wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej przed objęciem towaru procedurą celną będzie następowała poprzez sprawdzenie wymaganych dokumentów w systemie informatycznym służącym do obsługi deklaracji przywozowych.

Rozporządzenie określa zasady kontroli wykonywanej w innych miejscach niż urząd celno-skarbowy – będzie ona mogła zostać przeprowadzona w miejscu, gdzie są odpowiednie warunki. Kontrolowany będzie miał prawo domagać się spisania protokołu w przypadku, gdy nie wykryto nieprawidłowości. To realizacja obowiązku zawartego w art. 81 ust. 7 ustawy o KAS, który przewiduje protokół z czynności kontrolnych w miejscach określonych w ustawie, chyba że czynność została udokumentowana w sposób określony w przepisach odrębnych.

Jeżeli chodzi o kontrolę w siedzibie, w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej oraz miejscu zamieszkania kontrolowanego, rozporządzenie nie zmienia dotychczas obowiązujących zasad.

W myśl ww. aktu kontrola wyrobów akcyzowych polega na sprawdzeniu, czy są autentyczne, czy nie są zniszczone ani uszkodzone.

Omawiany projekt zastąpi obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 stycznia 2011 r. w sprawie wykonywania kontroli przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1313).

Omawiane rozporządzenie w sprawie warunków wykonywania kontroli przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: