eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe zasady rozliczania strat podatkowych, ulgi na złe długi

Nowe zasady rozliczania strat podatkowych, ulgi na złe długi

2017-11-24 11:27

Nowe zasady rozliczania strat podatkowych, ulgi na złe długi

Ułatwienia dla firm w podatku dochodywm w 2018 r. © apops - Fotolia.com

Zmiany w zakresie rozliczania straty podatkowej, nieopłaconych wierzytelności, zaliczek na podatek dochodowy – to tylko niektóre z rozwiązań proponowanych w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi nie tylko w VAT ale także PIT i CIT

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przewiduje ujednolicenie formularzy w podatkach lokalnych, podatku rolnym, od nieruchomości i leśnym. Chodzi też o możliwość ich składania w formie elektronicznej oraz o zmniejszenie kosztów.

Omawiana nowelizacja wprowadza również zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zwiększa próg przychodów, który uprawnia do bycia małym podatnikiem, z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Analogiczną zmianę przewiduje projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Możliwe będzie rozliczenie jednorazowe straty do 5 mln zł.


Podatnicy zyskają prawo wyboru formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego.

W projekcie przewidziane jest nowe zwolnienie od podatku od odszkodowań uzyskanych przez podatnika od ubezpieczyciela z powodu zniszczenia lub uszkodzenia środka trwałego, który należy do podatnika, za wyjątkiem samochodu osobowego.
Podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, jeżeli do końca roku następnego wyda odszkodowanie na naprawę uszkodzonego środka trwałego lub kupno nowego.

Analogiczne zwolnienie przewiduje projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych omawianej nowelizacji.
Podatnicy będą mogli zaliczyć do kosztów podatkowych wartość pracy małżonka i małoletnich.

Wierzyciele będą mogli zmniejszyć podstawę opodatkowania w sytuacji, gdy dług nie zostanie zapłacony w ciągu 120 dni od dnia, w którym minął termin płatności. Analogiczną zmianę przewiduje projekt zmian w ustawie o CIT omawianej nowelizacji.

fot. apops - Fotolia.com

Ułatwienia dla firm w podatku dochodywm w 2018 r.

Szykują się istotne zmiany w podatkach w ramach pakietu uproszczeń dla przedsiębiorców. W podatkach dochodowych ma się pojawić ulga na złe długi, możliwość zwolnień z podatku odszkodowań dotyczących środków trwałych czy szybsze prawo do rozliczenia straty podatkowej.


Projekt przewiduje zmiany w płaceniu zaliczek na podatek.


Projekt zmian w ustawie o CIT w przypadku zaliczek kwartalnych nakłada na podatników obowiązek informowania o wyborze ich wpłacania w tej formie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek. Takie same zasady mają obowiązywać w stosunku do zaliczek w formie uproszczonej.

Inne zmiany


Omawiana nowelizacja zawiera też zmiany w Ordynacji podatkowej. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy zostanie wydana interpretacja indywidualna, która uwzględnia wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego i jest rozbieżna z innymi interpretacjami wydanymi w sprawach indywidualnych. Chodzi tu o ujednolicenie interpretacji wydawanych w sprawach indywidualnych.

Omawiana nowelizacja przewiduje również zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatnicy dokonujący miesięcznie wielu transakcji podlegających temu podatkowi będą mogli złożyć zbiorczą deklarację.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: