eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak ustalić przychód pracownika od wynajętego mu mieszkania

Jak ustalić przychód pracownika od wynajętego mu mieszkania

2017-12-26 15:01

Jak ustalić przychód pracownika od wynajętego mu mieszkania

Mieszkanie dla pracownika z podatkiem dochodowym © Bomix - Fotolia.com

Podatnik zobowiązał się zapewnić bezpłatnie mieszkanie dla swojego pracownika. Koszt świadczenia zostanie doliczony do przychodu ze stosunku pracy. Spółka zadała pytanie, jaką kwotę - brutto czy też netto, wynikającą z faktury otrzymanej od wynajmującego, powinna uznać za przychód pracownika ze stosunku pracy.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla pracownika w podatku dochodowym

W analizowanym przypadku, do określenia wartości przychodu ze stosunku pracy zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako PDOF). Zgodnie z tym, przepisem wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych otrzymanych od pracodawcy ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy o PDOF. Stosownie do uregulowań art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PDOF jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione (z pytania wynika, że podatnik nabywa usługi najmu od podmiotu trzeciego), wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu.

fot. Bomix - Fotolia.com

Mieszkanie dla pracownika z podatkiem dochodowym

Pracodawca, który postanowi pracownikowi zapewnić miejsce do spania poprzez wynajęcie na jego potrzeby mieszkania, wartość płaconego czynszu z tego tytułu musi doliczyć do przychodu pracownika z umowy o pracę. Pod uwagę należy tutaj wziąć kwotę brutto czynszu.


Wobec powyższego, ustalając kwotę przychodu pracownika, dla którego podatnik wynajmuje mieszkanie, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić co należy rozumieć pod pojęciem „ceny zakupu”.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług, cena oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W myśl natomiast art. 3 ust. 2 tej ustawy, w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Wobec przywołanej definicji należy zatem uznać, że do przychodu pracownika powinna zostać wliczona wartość brutto nabytego świadczenia.

Konkluzja taka wynika także z faktu, że gdyby pracownik sam wynajmował mieszkanie, to musiałby zapłacić cenę, w wysokości wynikającej z umowy najmu, a więc cenę brutto.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: