eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Powrót do zwolnienia: korekta VAT od towarów i środków trwałych

Powrót do zwolnienia: korekta VAT od towarów i środków trwałych

2018-01-23 13:26

Przeczytaj także: Świadectwa i badania energetyczne bez podatku VAT?


Jak stanowi art. 91 ust. 7c ustawy – jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

Ponadto, w myśl art. 91 ust. 7d ustawy – w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana. (...)

Do sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę odnoszą się odpowiednio przepisy art. 91 ust. 7b w związku z ust. 7c oraz art. 91 ust. 7d ustawy i właśnie w oparciu o te przepisy Wnioskodawca zobowiązany będzie dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego w okresie, w którym Wnioskodawca posiadał status podatnika VAT czynnego.

Przepis art. 91 ust. 7b ustawy dotyczy m.in. środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł i stanowi, że korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c. Jednocześnie art. 91 ust. 7c ustawy stanowi, że jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia ww. środków trwałych, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Ponadto korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

Ponadto przepis art. 91 ust. 7d ustawy reguluje kwestie korekty w odniesieniu do towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i ust. 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, które zostały nabyte z zamiarem wykorzystania do działalności umożliwiającej pełne odliczenie podatku naliczonego ale nigdy – przed zmianą zamiaru przeznaczenia - nie zostały przez podatnika wykorzystane zgodnie z tym pierwotnym zamiarem. Należy zauważyć, że jeżeli w wyniku zmiany przeznaczenia, towary handlowe nabyte do czynności, od których przysługuje pełne prawo do odliczenia, zostaną przeznaczone na inny cel, tj. do czynności, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje (np. czynności zwolnionych), to prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie wystąpi, bowiem brak będzie związku ze sprzedażą opodatkowaną. W takim przypadku konieczna będzie korekta podatku stosowanie do analizowanego art. 91 ust. 7d ustawy.

W rozpatrywanej sprawie w przypadku, gdy Wnioskodawca skorzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy – na podstawie art. 113 ust. 11 tej ustawy – w odniesieniu do środków trwałych, którym wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł Wnioskodawca będzie miał obowiązek dokonać stosownej korekty na wskazanych wyżej zasadach. Jednocześnie, w przypadku takich środków trwałych (których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł), w odniesieniu do których od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano te środki trwałe do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu ww. środków trwałych (art. 91 ust. 7c zdanie drugie).

Natomiast w odniesieniu do towarów handlowych (przykładowej odzieży), które zostały przez Wnioskodawcę nabyte z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego, w związku ze zmianą przeznaczenia (poprzez wybór zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy) tych towarów handlowych i planowanego wykorzystania ich do wykonywania czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje (sprzedaży zwolnionej), Wnioskodawca – zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy – będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego, przy czym korekty należy dokonać w całości jednorazowo w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi zmiana przeznaczenia zakupionych towarów handlowych. Podkreślić jednocześnie należy, że nie ma wpływu na powyższe rozstrzygnięcie, data dokonania przez Wnioskodawcę zakupu tych towarów handlowych (5 lat wcześniej) oraz podnoszona przez Wnioskodawcę okoliczność, że wartość rynkowa tych towarów aktualnie wynosi 10% zakupu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w związku ze zmianą przeznaczenia towarów handlowych – na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy – Wnioskodawca jest/będzie zobowiązany do dokonania korekty całego podatku naliczonego VAT, który odliczył przy nabyciu tych towarów. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: