eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od prywatnego najemu u małżonków

Podatek od prywatnego najemu u małżonków

2018-02-13 13:47

Podatek od prywatnego najemu u małżonków

Jak rozliczyć podatek od przychodów z najmu nieruchomości u małżonków? © Andrey Popov - Fotolia.com

Uzyskując przychody z najmu trzeba się z nich rozliczyć z fiskusem. Rozliczenie to może nastąpić na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym (mowa tutaj oczywiście o najmie prywatnym). A jak zachować się w sytuacji, gdy przedmiot najmu stanowi współwłasność małżonków? Czy ma tutaj znaczenie fakt, czy umowę najmu zawrze tylko jeden z nich czy oboje małżonkowie?
Przychody z udziału m.in. w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania rzeczy (czy praw majątkowych) itp. powstają u każdego podatnika osobno. Ich wartość natomiast ustala się proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. W taki sam sposób rozliczane są też koszty uzyskania takich przychodów, w tym wydatków niestanowiących kosztów podatkowych czy strat.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują ponadto, że zasadę tę stosuje się również do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (czyli tzw. prywatnego najmu) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.
Każdy z małżonków winien zatem odrębnie określić przypadające na niego z tytułu prywatnego najmu przychody (a także przy ich rozliczaniu skalą - koszty uzyskania tych przychodów). Nie ma przy tym znaczenia to, że sama umowa najmu zostanie podpisana tylko przez jednego z nich.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak rozliczyć podatek od przychodów z najmu nieruchomości u małżonków?

Każdy współwłaściciel rzeczy, która zostaje oddana w najem, uzyskuje z tego tytułu przychód za czynsz nawet jeżeli nie podpisał umowy najmu. Tak też jest w przypadku rzeczy wchodzących do majątku wspólnego małżonków. Ci jednak mogą podjąć decyzję o tym, że przychody takie będzie rozliczał tylko jeden z nich.


Warto przy tym pamiętać, że każdy z małżonków ma prawo wyboru formy opodatkowania takich przychodów i ta nie jest uzależniona od decyzji podjętej przez drugiego z nich. Nie ma zatem przeszkód, aby jeden z małżonków uzyskiwane przychody opodatkował ryczałtem ewidencjonowanym, a drugi skalą podatkową. Ważne, aby fiskusowi zgłosić w terminie wybraną formę opodatkowania. Jeżeli na czas nie zgłosimy ryczałtu, przez cały rok podatek od przychodów z najmu trzeba liczyć wg skali podatkowej - jest to bowiem podstawowa forma opodatkowania dla tego źródła przychodów.
Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu należy złożyć we właściwym urzędzie najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego.

Jeżeli natomiast przychody z najmu uzyskiwano już w roku ubiegłym i podatnik zamierza zmienić wybraną dla nich formę opodatkowania, pisemne oświadczenie należy złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia danego roku podatkowego.

W takim przypadku każdy z małżonków składa odrębnie oświadczenie o wybranej formie opodatkowania. Oświadczenie takie złożone przez jednego małżonka nie będzie wywoływać skutków prawnych względem drugiego.

Rozliczenie najmu przez jednego małżonka


Od zasady odrębnego ustalania przychodów z najmu przez małżonków występuje jeden wyjątek. Otóż małżonkowie (między którymi istnieje wspólność majątkowa) mogą złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu/przychodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Tutaj także ustawodawca przewidział ustawowy termin do złożenia takiego oświadczenia, który uzależniony jest od wybranej formy opodatkowania przychodów z najmu.
Jeżeli najem jest opodatkowany wg skali podatkowej, oświadczenie o opodatkowaniu przychodów przez jednego z małżonków ci muszą złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty zostanie pierwszy przychód z tego źródła przychodów.

Jeżeli najem jest opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, termin na złożenie oświadczenia upływa:
  • 20 stycznia danego roku podatkowego - u podatników kontynuujących w tym roku najem prywatny,
  • w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu - u podatników rozpoczynających osiąganie przychodów z najmu.

Raz złożone oświadczenie o wyborze rozliczania całości dochodów (przychodów) z prywatnego najmu przez jednego z małżonków jest ważne w latach następnych, chyba że małżonkowie zrezygnują z tego sposobu rozliczenia.

W związku z tym, jeżeli w latach następnych małżonkowie będą chcieli rozliczać przychody z najmu osobno, będą musieli złożyć nowe pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu (bądź przychodu) przez jednego z nich w terminie do:
  • 20 dnia miesiąca następujące po miesiącu, w którym otrzymany zostanie pierwszy przychód z najmu w danym roku - w przypadku jego opodatkowania skalą podatkową,
  • 20 stycznia danego roku podatkowego - jeżeli przychód z najmu ma być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym.

Wyrażony w oświadczeniu wybór opodatkowania całości przychodów z najmu prywatnego przez jednego z małżonków obowiązuje przez cały rok, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/przychodu (poniesionej straty) z tego tytułu.

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.