eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Przylądek Nadziei, czyli idea, która zmienia świat na lepsze

Przylądek Nadziei, czyli idea, która zmienia świat na lepsze

2018-02-19 00:01

Przylądek Nadziei, czyli idea, która zmienia świat na lepsze

Przylądek Nadziei © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Artykuł sponsorowany

Trudno wyobrazić sobie lęk i przerażenie rodzica, który trafia ze swoim dzieckiem do szpitala z diagnozą: rak. Strach odbiera siły i nadzieję. Nadzieję, o którą postanowiła zawalczyć Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" z której inicjatywy powstał we Wrocławiu najnowocześniejszy szpital onkologiczny w Polsce.
Wrocławska klinika onkologii dziecięcej jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce. Rocznie na terapie ratujące życie przyjeżdża tu blisko 2000 małych pacjentów z całego kraju. Szpital może się pochwalić niezwykłymi wynikami, bo wykonuje ponad połowę przeszczepów szpiku u dzieci w Polsce. Niestety. Umiejętności i zaangażowanie lekarzy nie szło w parze z budynkiem, w którym przez wiele lat mieściła się klinika. Pękające rury, zacieki, brak klimatyzacji, zagrzybione mury od wielu lat zagrażały życiu i zdrowiu dzieci. Poza tym w niezwykle ciasnych i wąskich salach brakowało miejsca dla mam małych pacjentów. Rodzice miesiącami musieli koczować na karimatach rozłożonych pod łóżkami dzieci.

fot. mat. prasowe

Stara klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej, która mieściła się przy ul. Bujwida 42

Stara klinika onkologii dziecięcej we Wrocławiu straszyła już od wejścia


Fundacja robi niemożliwe


Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” wyszła z inicjatywą budowy nowego szpitala, który byłby przyjazny dla dzieci i ich rodziców – Przylądka Nadziei. Wtedy, parę lat temu, projekt wydawał się całkowicie nierealny, wręcz szalony.
Na szczęście wiarę w powstanie nowej kliniki udało się przekazać wielu osobom, które nam uwierzyły, zaufały, wpuściły do swoich firm, a nawet rodzin. Krok po kroku tworzył się łańcuch drobnych sukcesów, dzięki któremu dzisiaj stoi nowa klinika – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji.

W tych medialnych działaniach Fundację wsparła podróżniczka Martyna Wojciechowska, która została ambasadorką idei budowy Przylądka Nadziei.
Pamiętam pierwsze spotkanie z Agnieszką Aleksandrowicz, prezes fundacji ,,Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która z przejęciem opowiadała mi o projekcie stworzenia Przylądka Nadziei. Wariatka! - pomyślałam wtedy. Chce, żebym została ambasadorem budowy za ponad 100 mln złotych?! Przecież to niemożliwe, i to w tak krótkim czasie, a dzieci nie mogą już czekać… I właśnie dlatego postanowiłam zaangażować się całym sercem w ten projekt. Bo zawsze wierzyłam, że niemożliwe nie istnieje – tłumaczy Martyna Wojciechowska.

fot. mat. prasowe

Martyna Wojciechowska - ambasadorka budowy nowego szpitala Przylądek Nadziei

Dziennikarka od samego początku bardzo wspierała budowę nowoczesnej kliniki


Pospolite ruszenie


Kampanie z udziałem Martyny Wojciechowskiej spowodowały prawdziwe pospolite ruszenie wśród społeczeństwa. Pomoc docierała z całej Polski. Fundacja zebrała pierwsze 10 mln zł na budowę Przylądka Nadziei. Uniwersytet Medyczny pozyskał ze środków Unii Europejskiej 85 mln zł dotacji na budowę. Dodatkowe 15 mln zł dołożyło Ministerstwo Zdrowia. Dzięki tym funduszom, w 2013 roku ruszyła inwestycja.

Klinika została wybudowana w ekspresowym tempie. W ciągu niespełna dwóch lat powstał najnowocześniejszy w Polsce szpital onkologii dziecięcej. Teraz, od dwóch lat szpital przyjmuje pacjentów, a lekarze diagnozują i leczą dzieci w warunkach na najwyższym światowym poziomie.

Budynek Przylądka Nadziei jest bardzo przyjazny małym pacjentom. Jest mocno przeszklony, a wnętrza są słoneczne. Wszystkie pomieszczenia są pomalowane jasnymi farbami, a ściany zdobią grafiki przygotowane przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jednak Przylądek to nie tylko piękne wnętrza. Najważniejsze jest to, że w tej nowoczesnej klinice lekarze mogą leczyć małych pacjentów zgodnie z najnowszymi procedurami medycznymi.

fot. mat. prasowe

Wizyta Martyny Wojciechowskiej w Klinice Przylądek Nadziei

Martyna Wojciechowska w każdej wolnej chwili odwiedza małych pacjentów


Daj 1% i szansę na życie


Martyna Wojciechowska, ambasadorka Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” śmieje się, że teraz, kiedy klinika już stoi, piękna, kolorowa, majestatyczna, to chciałaby, żeby... zawsze była pusta.
Chciałabym po prostu, żeby w salach i na korytarzach nie było nikogo, żeby dzieci nie chorowały i nie musiały cierpieć. Tylko takie mam teraz marzenie – dodaje. A o tym, jak bliskie jej sercu jest to miejsce, najlepiej świadczy fakt, że na ramieniu wytatuowała sobie współrzędne geograficzne Przylądka.

Przylądka by nie było, gdyby nie setki tysięcy osób z całej Polski, które zdecydowały się na swojej deklaracji podatkowej wpisać KRS Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” – 86 210. Dzięki nim możliwe było wybudowanie kliniki, która nie ustępuje standardom europejskim. I mimo że Fundacja zrealizowała swój wielki cel, to wciąż prosi, apeluje i przekonuje, żeby przekazać jej 1%. Bo żeby klinika działała jak należy wciąż potrzebne są pieniądze – na nowoczesne i niezwykle kosztowne terapie dla maluchów, za które nie chce zapłacić NFZ, na specjalistyczny sprzęt i na otoczenie dzieci profesjonalną opieką psychologiczną. Dlatego warto poświęcić chwilę i przy wypełnianiu PIT wpisać KRS 86 210 i przekazać swój 1% dzieciom chorym na raka. Można także rozliczyć się za pomocą przygotowanego przez Fundację.fot. mat. prasowe

Odwiedziny Martyny Wojciechowskiej u dzieci, które walczą z chorobą nowotworową

Podróżniczka w przeszłości bardzo chorowała, dlatego jak nikt rozumie dzieci walczące z rakiem


Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.