eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zobacz, jak 1% pomaga dzieciom walczyć z rakiem!

Zobacz, jak 1% pomaga dzieciom walczyć z rakiem!

2018-03-05 00:01

Zobacz, jak 1% pomaga dzieciom walczyć z rakiem!

Podopieczna Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Artykuł sponsorowany

Choroba nowotworowa to nie tylko godziny spędzone na trudnych zabiegach i chemioterapii. Choroba to często pogoń za czasem i pieniędzmi. Pogoń okrutna, bo któż może zrozumieć sytuację, w której życie dziecka walczącego z rakiem zależy od pieniędzy. Każdy z nas może jednak pomóc w tym trudnym wyścigu. Dołożyć swój 1% do zwycięstwa.
Przekazanie 1% to często największa, ale i zarazem najprostsza pomoc. Pomoc, która może uratować życie, o czym każdego dnia przekonują się choćby dzieci walczące z rakiem. To one, dzięki pieniądzom z 1% mogą dzielnie walczyć z chorobą. A pomaga im w tym Fundacja „Na ratunek dzieciom z choroba nowotworową”, która od 27 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu. Fundacja szuka wszelkich sposobów na zebranie środków, które pomogą jej walczyć o zdrowie podopiecznych. To dlatego każdego roku robi wszystko, żeby zachęcić jak najwięcej podatników do oddania jej 1%.

Miliony za życie


Trzeba pamiętać, że środki, jakie Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zbiera dzięki odpisom 1% podatku potrafią często ratować życie. Są bowiem sytuacje, w których o życiu dziecka decyduje jeden jedyny lek. Gdy przestają działać wszystkie inne preparaty i wszystko zależy od lekarstwa, za które nie chce zapłacić NFZ. Wtedy za lek, który jako jedyny może uratować życie dziecka płaci Fundacja. Rocznie na ten cel przeznacza około 1,5 mln zł.

Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” finansuje też wyjazdy dzieci na leczenie za granicę. Czasem jego koszty sięgają kilkuset tysięcy złotych. To szansa, gdy w Polsce wyczerpały się już możliwości leczenia. Z taką sytuacją muszą się mierzyć przede wszystkim mali pacjenci, którzy walczą z neuroblastomą, niezwykle groźnym i agresywnym nowotworem, który atakuje małe dzieci. Ten złośliwy nowotwór bardzo często wraca w najmniej oczekiwanym momencie, gdy wydaje się, że choroba została pokonana. Żeby temu zapobiec potrzeba jest niezwykle specjalistyczna immunoterapia ANTY GD2, która wciąż nie jest dostępna dla wielu dzieci w Polsce. Wtedy szansa na życie i zdrowie czeka we Włoszech, albo w Niemczech. Ale kosztuje kilkaset tysięcy złotych. To kwoty, które przerastają możliwości finansowe rodziców, dlatego wtedy niezbędna jest pomoc Fundacji. Rocznie, na wyjazdy dzieci na zagraniczne terapie Fundacja przeznacza ponad 3 miliony złotych.

Kolejne 200 tysięcy złotych Fundacja przeznacza na rehabilitację maluchów. Zarówno sam nowotwór, jak i chemioterapia i operacje są niezwykle wyniszczające. Dlatego, by dziecko mogło odzyskać pełną sprawność potrzebne są godziny ćwiczeń i zabiegów. Wszystko po to, by maluchy jak najszybciej wróciły do kondycji sprzed choroby.

fot. mat. prasowe

infografika

Fundacja wydaje ponad 10 milionów złotych rocznie na pomoc dzieciom chorym na raka


Pomagamy całym rodzinom


Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” opiekuje się całymi rodzinami swoich podopiecznych. Zawsze stara się nieść taką pomoc, jaka jest w danym momencie najbardziej potrzebna. Czasem trzeba na zimę kupić dwie tony węgla, bo jest zimno w domu, do którego wróci za chwilę dziecko po przeszczepie. Czasem trzeba zapłacić za pralkę, albo lodówkę, bo stary sprzęt się zepsuł, a rodzina nie ma pieniędzy na nowy. Trzeba pamiętać, że z reguły w takich rodzinach z powodu choroby dziecka jedno z rodziców musi zostawić pracę. Zaczynają się kłopoty finansowe, które dopełniają dramatu. Fundacja stara się pomóc w każdy możliwy sposób, a na takie wsparcie każdego roku wydaje ponad pół miliona złotych.

Ale często pomoc Fundacji ma zupełnie niefinansowy wymiar.
Pamiętamy też o tym, że codzienna, szara, smutna rzeczywistość leczenia szpitalnego jest trudna. Nie tylko dla małego pacjenta, ale i dla całej jego rodziny. Dlatego robimy wszystko, żeby choć na chwilę dać dzieciom szansę na oderwanie się myślami od codziennych zmagań – opowiada Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. – Organizujemy dla dzieci Mikołajki, zabawy karnawałowe, świętujemy z nimi Dzień Dziecka – wylicza szefowa Fundacji.

Klinika Mentalna dla zdrowia duszy


Choroba, szczególnie taka jak nowotwór, dotyka nie tylko ciało, ale też i duszę. Dlatego w nowej klinice Przylądek Nadziei Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zaczęła realizować projekt Kliniki Mentalnej. Jest to projekt unikatowy w skali kraju. Skupieni wokół niego wybitni specjaliści z dziedziny psychologii oraz znakomici pedagodzy wspierają małych pacjentów i ich rodziców w walce o zdrowie i życie. W żadnym polskim szpitalu nie było dotychczas tak kompleksowej opieki psychologicznej nad pacjentami.

– Wierzymy, że takie profesjonalne wsparcie pozwoli dzieciom i ich rodzicom łatwiej przejść przez trudny czas walki z rakiem – tłumaczy Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji. Opieką psychologiczną zostali też otoczeni lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w bardzo wymagających warunkach, a od ich zaangażowania i umiejętności radzenia sobie ze stresem i ogromnym obciążeniem psychicznym zależy zdrowie i życie maleńkich dzieci. Takie wsparcie nie tylko zapobiega wypaleniu zawodowemu, ale wprowadza najlepsze standardy współpracy z chorymi i ich najbliższymi. Zapewnienie takiej kompleksowej opieki psychologicznej małym pacjentom będzie kosztować każdego roku ponad 600 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Dzieci chore na raka potrzebują Ciebie i Twojej pomocy

Pacjenci Kliniki Przylądek Nadziei z ambasadorką Martyną Wojciechowską


1% – tak prosto, tak skutecznie


Przykłady, w jaki sposób pomaga Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” można mnożyć. Bo to nie tylko leki i terapie ratujące życie. Na sam nowoczesny sprzęt medyczny Fundacja każdego roku wydaje przeszło 2 mln zł. Kolejne 1,4 mln zł fundacja przeznacza na stypendia naukowe, a 500 tysięcy na badania naukowe. Bo dzięki temu można zapewnić maluchom chorym na raka, leczenie na najwyższym, światowym poziomie. I dać realną szansę na zdrowie. Dlatego warto pamiętać, że przekazanie 1% to największa, ale i zarazem najprostsza pomoc. Jeśli w naszej deklaracji podatkowej wskażemy odpowiednią organizację pożytku publicznego, to 1% naszego podatku nie trafi do budżetu państwa, ale na konto właśnie tej organizacji. To oznacza, że przekazując 1% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać do „wspólnego worka”, czyli na rzecz Skarbu Państwa.

Sama procedura jest obecnie wyjątkowo prosta – wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskażemy po prostu organizację, którą chcemy wesprzeć – podajemy jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku Fundacji przekazuje naczelnik urzędu skarbowego. Z własnej kieszeni nie wyciągamy ani złotówki. Po prostu wskazujemy urzędowi, komu powinien pomóc! Żeby pomóc dzieciom chorym na raka należy wpisać KRS Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” 86 210.

Można także rozliczyć się za pomocą przygotowanego przez Fundację.Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.