eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Import usług od zagranicznego podatnika zwolnionego z opodatkowania

Import usług od zagranicznego podatnika zwolnionego z opodatkowania

2018-02-28 13:44

Import usług od zagranicznego podatnika zwolnionego z opodatkowania

Import usług rozliczamy w każdym przypadku © ogichobanov - Fotolia.com

Przedsiębiorca krajowy, który korzysta z usług zagranicznych kontrahentów, co do zasady z tego tytułu jest zobowiązany do rozliczenia importu usług. Czy obowiązek rozliczenia takiego importu występuje także wówczas, gdy usługodawca korzysta ze zwolnienia od podatku od wartości dodanej bądź na fakturze nie poda swojego bądź nabywcy numeru VAT UE? A co z polskimi podatnikami zwolnionymi z VAT (przedmiotowo bądź podmiotowo)?
Generalna zasada wyrażona w art. 28b ustawy o VAT mówi, że miejscem opodatkowania usług, świadczonych na rzecz podatników jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce wykonywania tej działalności lub zwykłe miejsce pobytu w przypadku braku powyższych.
Mówiąc zatem w pewnym uproszczeniu usługi świadczone przez zagraniczne firmy na rzecz polskich przedsiębiorców co do zasady będą opodatkowane VAT-em w Polsce, a więc w kraju, w którym znajduje się odbiorca tychże usług.

Oczywiście zagraniczna firma wykonując taką usługę nie musi automatycznie rejestrować się do VAT w Polsce. Obowiązek rozliczenia podatku przechodzi tutaj bowiem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT z usługodawcy na usługobiorcę (czyli kupującego) - będącego polskim podatnikiem, w ramach tzw. Importu usług.

Co przy tym niezwykle ważne, dla rozliczenia importu usług nie ma znaczenia, czy ich nabywca jest podatnikiem zwolnionym z podatku VAT czy rozliczającym ten podatek na zasadach ogólnych.
Każdy z nich, nabywający usługi od zagranicznych firm, które to są opodatkowane w Polsce, musi rozliczyć import usług.

Rozliczenie takie przyjmie jednak różną postać w zależności od tego, czy nabywca jest podatnikiem zwolnionym, czy podatnikiem VAT czynnym. Ci ostatni rozliczenia dokonują poprzez deklarację VAT-7 (VAT-7K). Podatnicy zwolnieni natomiast składają odrębną deklarację (zwykle VAT-9M) i wpłacają wynikający z niej podatek od urzędu (tego nie mogą odliczyć z uwagi na to, że zakup usługi służy działalności zwolnionej z VAT).

fot. ogichobanov - Fotolia.com

Import usług rozliczamy w każdym przypadku

Nabywając usługi od zagranicznych firm polski przedsiębiorca musi na ogół pamiętać o obowiązku rozliczenia z tego tytułu importu usług. Nie zmienia tego fakt, że któraś ze stron transakcji będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku bądź na fakturze nie zostanie podany numer identyfikacyjny VAT.


Zakup usługi od podmiotu zwolnionego od podatku od wartości dodanej


Powstają przy tym wątpliwości, czy w sytuacji, gdy usługodawca korzysta u siebie ze zwolnienia od wartości dodanej, nabywca usługi musi rozpoznać w Polsce import usług? Wszak gdyby usługa taka była opodatkowana w kraju usługodawcy to podatek od niej by nie wystąpił (z uwagi na korzystanie ze zwolnienia).
Ważne
Każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, uznawany jest za podatnika na potrzeby określania miejsca opodatkowania usług oraz rozliczania importu usług.

Jeżeli usługodawca, będący zagranicznym podmiotem, prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, to jest traktowany jako podatnik. Dla potrzeb rozliczania importu usług nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik taki korzysta ze zwolnienia od podatku od wartości dodanej w państwie, gdzie ma swoją siedzibę (czy miejsce prowadzenia działalności) czy rozlicza ten podatek. Przyjmuje się, że w każdym przypadku mamy tutaj do czynienia z podatnikiem. W efekcie nabycie usług od takiego podatnika przez przedsiębiorcę z Polski, których miejscem świadczenia jest Polska, będzie skutkować dla polskiego usługobiorcy obowiązkiem rozpoznania importu usług.

Wreszcie brak numeru identyfikacji podatkowej podatnika (zarówno usługodawcy jak i usługobiorcy) na fakturze wystawionej przez zagraniczną firmę nie stoi na przeszkodzie powyższemu rozliczeniu. Jest to wprawdzie błąd formalny, ale pozostaje on bez wpływu na rozliczenie importu usług.

Konkludując zakup usług, których miejscem opodatkowania jest terytorium Polski, od zagranicznego kontrahenta, który w swoim kraju korzysta ze zwolnienia od podatku od wartości dodanej, stanowi dla polskiego usługobiorcy import usług, który trzeba rozliczyć w podatku VAT.

Zobacz także


Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.