eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedajesz nową elektronikę na Allegro? Jesteś na celowniku fiskusa

Sprzedajesz nową elektronikę na Allegro? Jesteś na celowniku fiskusa

2018-03-13 12:24

Sprzedajesz nową elektronikę na Allegro? Jesteś na celowniku fiskusa

Fiskus sprawdza handel nową elektroniką © Andrey Popov - Fotolia.com

Ofert sprzedaży nowych telefonów czy tabletów na popularnych serwisach aukcyjnych jest bez liku. Dodatkowo w opcjach sprzedaży często widnieje informacja, że sprzedawca nie wystawia faktury. Inni na sprzedawany towar wystawiają faktury VAT marża. Resort finansów przestrzega przed takimi praktykami wskazując, że fiskus bliżej się im przyjrzy.
Organy skarbowe skrupulatnie szukają pieniędzy z podatków. Obecnie na celownik obrały firmy handlujące nową elektroniką w sieci. Resort finansów w komunikacie z dnia 14 lutego 2018 r. ostrzega, że w wyniku monitoringu informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: „Nie wystawiam faktury". Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów.

A każda sprzedaż u takich podmiotów jest objęta podatkiem VAT. W efekcie fiskus dostaje sygnał, że warto skontrolować taką firmę, czy aby prawidłowo rozlicza się ona z podatków.
Sprzedaż dla firm
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą m.in.:
  • sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, które dokonuje na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,
  • otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT.
W takich przypadkach fakturę wystawia się co do zasady nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru lub wykonano usługę. W dacie sprzedaży (otrzymania zaliczki) powstaje natomiast obowiązek podatkowy z tego tytułu

Kiedy sprzedaż na rzecz konsumentów z fakturą VAT?
W przypadku sprzedaży konsumenckiej fakturę wystawia się na żądanie nabywcy towaru/usługi, jeżeli to zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Fakturę wystawia się tutaj:
  • do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży (jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty),
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania (jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty).

Należy też pamiętać, że sprzedaż na rzecz konsumentów:
  • sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),
  • sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1)
- musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.
Czynny podatnik VAT dokonując sprzedaży sprzętu elektronicznego bądź otrzymując zaliczkę na taką sprzedaż ma zatem obowiązek każdorazowego wystawienia faktury w przypadku, gdy nabywcą jest inny przedsiębiorca, zaś w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów - obowiązek ten powstaje na zgłoszone żądanie kupującego. Niemniej tutaj sprzedaż winna być ujęta na kasie fiskalnej.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT


Jedynie podatnicy, których roczna wartość sprzedaży nie przekracza 200.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT i ci faktycznie w opisach aukcji mogą posługiwać się informacją, że nie wystawiają faktury. Brak rozliczania podatku VAT (z uwagi na korzystanie ze zwolnienia) nie zwalnia ich jednakże z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży elektroniki na rzecz konsumentów.

Fiskus wykryje i zawiadomi


Resort finansów w swoim komunikacie poinformował, że czynni podatnicy VAT informujący na swoich aukcjach internetowych o niewystawianiu faktur działają niezgodnie z przepisami ustawy o VAT, co może wskazywać na chęć zaniżania podstawy opodatkowania. W konsekwencji działanie takie będzie skutkować powstaniem zaległości podatkowych oraz sankcji VAT.

Fiskus nie chce ich jednak od razu kontrolować. W pierwszej kolejności podatnicy, którzy w parametrach aukcji informują „Nie wystawiam faktury", a są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz tacy, których charakter sprzedaży może świadczyć o działalności gospodarczej, otrzymają powiadomienia w postaci: Powiadomienia będą podpisane „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków". Będą one generowane automatycznie i nie należy na nie odpowiadać. Informacje te nie będą zawierać też żadnych odnośników zewnętrznych (linków) czy załączników. Informacja ta zostanie też przekazana do właściwego dla danego podatnika urzędu skarbowego.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Fiskus sprawdza handel nową elektroniką

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, a przedstawiający oferty sprzedaży nowej elektroniki na popularnych serwisach aukcyjnych z informacją, że nie wystawiają faktur, są obecnie na celowniku fiskusa. Muszą oni bowiem do każdej swojej sprzedaży wystawiać fakturę bądź paragon, a ich unikanie zmierza do ukrywania dochodów.


Niedopuszczalna sprzedaż VAT marża


Część sprzedawców próbuje przy tym do sprzedaży nowej elektroniki, a kupionej od konsumentów, stosować procedurę marży i płacić VAT jedynie od zarobionej na transakcji kwoty. I przed takim postępowaniem przestrzega resort finansów. Procedura VAT marża może bowiem dotyczyć wyłącznie artykułów używanych pod warunkiem, że zostały one zakupione od:
  • osób innych niż podatnicy podatku VAT
  • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113)
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT marża.

W komunikacie z dnia 23.012018 r. „Procedura VAT-marża w elektronice tylko przy dostawie używanego sprzętu” resort finansów wyjaśnił, że monitoruje także takie oferty sprzedaży przedstawiane na popularnych portalach aukcyjnych.
Zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.
Zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.
Nie można też dokonać zakupu telefonów komórkowych, rozliczyć ten zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedać w procedurze VAT-marża.

Również podatnicy stosujący taką praktykę (czyli oferujący na aukcjach internetowych sprzedaż towarów w procedurze marży) otrzymają powiadomienie o potencjalnych nieprawidłowościach i konieczności ich weryfikacji. Także tutaj informacja jest przekazywana do właściwych urzędów skarbowych.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.