eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › MF wyjaśnia: opłata recyklingowa od foliówek z podatkiem VAT

MF wyjaśnia: opłata recyklingowa od foliówek z podatkiem VAT

2018-03-15 13:24

MF wyjaśnia: opłata recyklingowa od foliówek z podatkiem VAT

Fiskus podwójnie zarobi na opłacie recyklingowej od foliówek © Victoria М - Fotolia.com

Jeżeli chcemy zapakować zakupy w torbę foliową, musimy za nią zapłacić co najmniej 20 groszy (za sztukę) mimo, że sklep nie ma od niej ani grosza zysku. Czytając paragon fiskalny jednakże okazuje się, że torba kosztowała nas nie 20, a 25 groszy. Skąd taka różnica?

Przeczytaj także: Torba (foliowa) na zakupy 2018 czyli VAT od opłaty recyklingowej

Z początkiem 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, wprowadzające w życie obowiązek pobierania przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, opłaty recyklingowej od kupującego taką torbę.

Ustawowa opłata recyklingowa wynosi złotówkę od każdej sztuki takiej torby. Rozporządzeniem wykonawczym została ona jednak ograniczona do 20 groszy od sztuki.
Torbami na zakupy z tworzywa sztucznego są torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Nową daniną są objęte torby o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów.
Z opłaty tej zostały jednak wyłączone foliówki o grubości materiału poniżej 15 mikronów, do samodzielnego ich pakowania przez klientów (tzw. zrywki), o ile są one wymagane wyłącznie ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Sklep oferujący takie torby foliowe jest obowiązany do poboru od nich opłaty recyklingowej nawet wówczas, gdy sam nic na tym nie zarabia (a więc nie nalicza sobie marży od takiej sprzedaży czy nie przerzuca kosztu jej zakupu na kupującego). W efekcie za każdą taką torbę zapłacimy minimum 20 groszy. Pobrana opłata stanowi dochód budżetu państwa i jest przekazywana mu (na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska) do 15 dnia marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana.

Dlaczego jednak, skoro sklep nic nie zarabia na takiej reklamówce, na ogół kosztuje ona 25 groszy zamiast 20? Wszystko przez podatek VAT. Jak bowiem wyjaśnia resort finansów (komunikat z 22.12.2017 r.), opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23%.

fot. Victoria М - Fotolia.com

Fiskus podwójnie zarobi na opłacie recyklingowej od foliówek

Analizując paragon ze sklepu łatwo wychwycimy, że torby foliowe, za które nie płaciliśmy do końca roku, obecnie są tam wyodrębnione osobną pozycją o wartości netto 20 groszy od każdej sztuki. To jednak nie sklep przerzucił na nas kolejny koszt, a skarb państwa - w postaci opłaty recyklingowej. Opłata taka, mimo że stanowi dochód budżetu państwa, jest też obarczona VAT-em.


Podstwa opodatkowania w VAT...


Resort przypomniał, że podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Włącza się tu otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje także:
  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem samej kwoty podatku VAT,
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Na tej podstawie resort finansów przyjął, że opłaty za torby z tworzyw sztucznych należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT-em.

... i kasa fiskalna


Nadto resort finansów podkreśla, że taka „sprzedaż” toreb foliowych, dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, podlega także ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.

Takie paragony (oraz faktury) są następnie podstawą do ustalenia wartości opłaty recyklingowej należnej do skarbu państwa.

W efekcie skarb państwa na opłatach za reklamówki zamiast 20 groszy zarobi na ogół co najmniej 25 groszy od każdej sztuki (chyba że kupującym będzie przedsiębiorca, który od takiego „zakupu” odliczy podatek naliczony).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: