eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Data rozliczenia faktury korygującej zakup

Data rozliczenia faktury korygującej zakup

2018-03-19 13:26

Data rozliczenia faktury korygującej zakup

Faktura korygująca zakup w deklaracji VAT © apops - Fotolia.com

Przedsiębiorcy w ewidencjach oraz deklaracjach VAT, po stronie podatku naliczonego ujmują nie tylko wartości z otrzymanych faktur zakupu, ale także korekt wystawionych do takich faktur. Zakupiony towar (czy usługa) może bowiem zostać zwrócony, zareklamowany, może nastąpić zmiana wartościowa czy ilościowa bądź mogą zostać wykryte błędy na dokumencie pierwotnym. Otrzymane faktury korygujące należy odpowiednio rozliczać w podatku VAT. Korekty takie mogą powodować zmniejszenie albo zwiększenie podatku podlegającego odliczeniu. Dlatego tak ważne jest wykazanie ich w odpowiednim momencie.

Przeczytaj także: Wydzielenie nowej firmy: rozliczenie faktur korygujących w VAT/CIT

Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służą działalności opodatkowanej, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z takich zakupów. Odliczenia takiego dokonuje się w zdecydowanej większości przypadków na podstawie otrzymanych faktur VAT od sprzedawców. Kiedy odliczenia dokonać? Na ogół w rozliczeniu za ten okres, w którym otrzymano fakturę zakupu, nie wcześniej jednak niż momencie powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Odliczenia można też dokonać w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku transakcji, w których to nabywca jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego od dokonania zakupu (czyli WNT, importu usług, czy zakupu towarów bądź usług w ramach odwrotnego obciążenia), o czym szerzej pisaliśmy tutaj: Zmiany w rozliczaniu VAT od WNT w 2017 r. czy Odwrotne obciążenie na usługi budowlane: odliczenie VAT naliczonego.

Faktura korygująca zakup w deklaracji VAT


A jak postąpić w przypadku otrzymanych korekt faktur? Art. 86 ust. 19a ustawy o VAT mówi, że w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14 (czyli w przypadkach, gdy zmniejsza się kwota VAT do odliczenia), jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura korygująca zakup w deklaracji VAT

Fakturę zakupu uwzględnia się w podatku VAT na ogół w miesiącu jej otrzymania bądź jednym z dwóch następnych. Z fakturami korygującymi jest nieco inaczej. Jeżeli ta zmniejsza VAT do odliczenia, wykazać ją trzeba w miesiącu otrzymania (chyba że nie rozliczono jeszcze faktury korygowanej). Korektę zwiększającą VAT do odliczenia rozlicza się natomiast tak samo jak zwykłą fakturę VAT


Tutaj zatem nie ma już trzech okresów rozliczeniowych na uwzględnienie faktury korygującej. Musi ona być zaewidencjonowana w tym okresie, w którym nabywca ją otrzymał.

Od tej zasady istnieje jednak pewien wyjątek. Może się bowiem zdarzyć, że faktura korygująca zostanie otrzymana jeszcze przed rozliczeniem faktury pierwotnej. Dla przykładu w lutym 2018 r. podatnik może otrzymać korektę do faktury, z której VAT odliczy dopiero w marcu 2018 r. Kiedy w takim przypadku uwzględnić fakturę korygującą?
Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego spowodowane otrzymaną fakturą korygującą uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Termin rozliczenia faktury korygującej uzależniony jest zatem nie tylko od daty otrzymania tej korekty, ale także od tego czy podatnik już odliczył podatek naliczony z faktury pierwotnej. Rozliczenie faktury korygującej nie może nastąpić przed rozliczeniem faktury pierwotnej.

Faktura korygująca na plus


Przytoczona wyżej regulacja art. 86 ust. 19a odnosi się do faktur korygujących, ale skutkujących wyłącznie obniżeniem kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Jak natomiast zachować się w przypadku korekt faktur powodujących zwiększenie VAT-u do odliczenia? Dla nich ustawodawca nie przewidział odrębnych regulacji. Jednocześnie nie możemy do nich zastosować art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, jako że przepis ten mówi jedynie o zmniejszeniu VAT-u do odliczenia. W związku z tym zdaniem autora należy tutaj stosować te same zasady, co przy rozliczaniu samej faktury. Zatem podatnik ma tutaj trzy okresy rozliczeniowe na uwzględnienie korekty licząc na ogół od tego, w którym otrzymano fakturę korygującą.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: