eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nieodpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest przychodem spółki?

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest przychodem spółki?

2018-04-02 16:50

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest przychodem spółki?

"Darmowa" rada nadzorcza w CIT © apops - Fotolia.com

Niejednokrotnie funkcje w organach spółki pełnią osoby zainteresowane jej wynikiem finansowym np. wspólnik, akcjonariusz. Co w sytuacji, gdy nie przysługuje im wynagrodzenie? Czy spółka powinna rozpoznać wtedy przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Przeczytaj także: "Darmowa" rada nadzorcza a podatek dochodowy

Art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) stanowi, że do przychodów podatkowych zaliczana jest wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie.
Samo pojęcie „nieodpłatnych świadczeń” nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. Organy podatkowe prezentują w tym zakresie spójne stanowisko, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenie obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu oraz te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Reasumując, nieodpłatne świadczenie oznacza uzyskanie przez podatnika wymiernych korzyści majątkowych niezwiązanych z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu.

Odpowiadając więc na pytanie, czy dana osoba świadczy na rzecz spółki świadczenie nieodpłatne, należy ustalić, czy nie otrzymuje ekwiwalentu w żadnej formie. W przypadku akcjonariusza, tak samo jak wspólnika, świadczenia na rzecz spółki przełożą się bezpośrednio na ich sytuację majątkową. Osoby te są bowiem uprawnione do otrzymywania dywidendy, która w dużej części zależy od sytuacji firmy i osób nią zarządzających. W związku z tym nie można mówić o braku ekwiwalentu. To z kolei oznacza, że świadczenie np. przez akcjonariusza funkcji w ramach rady nadzorczej nie jest czynnością nieodpłatną. Dodatkowo w takim przypadku można wysunąć argument, że rada nadzorcza w spółce kapitałowej jest elementem systemu nadzoru właścicielskiego. Tym samym pełnienie funkcji członka rady nadzorczej służy zabezpieczeniu interesów wspólnika lub akcjonariusza.

fot. apops - Fotolia.com

"Darmowa" rada nadzorcza w CIT

Wspólnicy/akcjonariusze spółek mogą piastować w nich także określone funkcje, np. członka rady nadzorczej. Często funkcje te są pełnione bez wynagrodzenia. Niemniej wspólnik/akcjonariusz jest zainteresowany wynikiem finansowym swojej spółki - to od niego zależy bowiem jego dywidenda. W efekcie trudno tutaj mówić, że świadczenie pracy nie jest w takim przypadku ekwiwalentne. Dzięki temu spółka nie musi rozpoznać przychodu z nieodpłatnych świadczeń.


Ze względu na inną pozycję i rolę zarządu spółki kapitałowej, zagadnienie powstania przychodu po stronie spółki, w której zarządzie są osoby pełniące swoją funkcję nieodpłatnie może budzić większe wątpliwości. Jednakże również i w odniesieniu do takich przypadków pojawiają się interpretacje organów podatkowych wskazujące na brak obowiązku rozpoznania przychodów. Poniżej przedstawiamy przykłady takich rozstrzygnięć.
Przykład 1:
Akcjonariusz został powołany na prezesa zarządu. Funkcję tę będzie pełnił bez wynagrodzenia. Spółka nie będzie musiała rozpoznać przychodu z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP. Akcjonariuszowi przysługiwać będzie dywidenda. W związku z tym jego praca nie ma charakteru świadczenia nieodpłatnego.

Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28.02.2018 r., znak: 0111-KDIB2-2.4010.9.2018.1.MZ.

Przykład 2:
Wspólnik, będący spółką z o.o. oddelegowuje swojego pracownika do pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zależnej. W tej sytuacji również nie ma miejsca świadczenie nieodpłatne. Sam pracownik otrzymuje wynagrodzenie od swojego pracodawcy. Z kolei wspólnik, jako podmiot zainteresowany wynikami swojej spółki zależnej, jest podmiotem, który nie ma możliwości działania w inny sposób niż przez swoich pracowników. Nie można również powiedzieć, by Wspólnik działał nieodpłatnie, ponieważ jego korzyść stanowią dywidendy. W związku z tym i w tej sytuacji spółka nie będzie rozpoznawać przychodu z tytułu nieodpłaconego świadczenia.

Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25.01.2016 r., nr IBPB-1-3/4510-639/15/WLK.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: