eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W NFZ nie ma pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci. Szansą dla nich są darczyńcy i 1%

W NFZ nie ma pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci. Szansą dla nich są darczyńcy i 1%

2018-04-05 09:42

W NFZ nie ma pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci. Szansą dla nich są darczyńcy i 1%

NFZ to za mało © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Artykuł sponsorowany

W Polsce co roku choruje na nowotwory około 150 tysięcy osób. Leczenie każdego z nich może kosztować nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. System opieki zdrowotnej tego nie wytrzymuje, mimo że NFZ przeznacza na finansowanie leczenia pacjentów onkologicznych ponad 10 miliardów złotych rocznie.
Te pieniądze przeznaczane są na terapie farmakologiczne, operacje, radioterapie, działanie poradni, szpitalnych oddziałów, rehabilitację i leczenie powikłań oraz refundacja leków na receptę.

fot. mat. prasowe

Ambasadorka Martyna Wojciechowska z podopiecznymi Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Walka z rakiem to często też walka z czasem i pieniędzmi.


Choć budżet NFZ jest olbrzymi, to jednak zdecydowanie za mały, aby zaspokoić potrzeby. Wynosi aż 77 miliardów złotych. Z tej kwoty 31 mld zł wydawanych jest na leczenie szpitalne. 10 mld zł kosztuje podstawowa opieka medyczna. Połowę mniej trafia na opiekę ambulatoryjną. Od miliarda do dwóch na opiekę psychiatryczną, rehabilitację i stomatologię.

10 mld zł na leczenie nowotworów wydaje się pokaźną kwotą, jednak w rzeczywistości to kropla w morzu potrzeb. Leczenie jest bowiem bardzo drogie, sama chemioterapia jednego pacjenta może pochłonąć milion złotych. Wraz z postępem nauki i rozwojem technologii leczenie jest coraz bardziej skuteczne, jednak też coraz droższe. Dlatego najdroższych procedur NFZ po prostu nie finansuje. Niektóre przypadki można leczyć tylko zagranicą, za co pacjent płaci w 100 proc., nie licząc kosztów towarzyszących.

fot. mat. prasowe

Lekarze Kliniki Onkologii I hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei

Niektóre procedury medyczne są wyceniane nawet na kilkaset tysięcy złotych.


O jakich kosztach leczenia mówimy? W przypadku półtorarocznego Filipka, który urodził się z neuroblastomą – rodzajem nowotworowego guza w brzuchu – półroczny pobyt i leczenie w niemieckiej klinice w Greifswaldzie kosztować będzie 1,7 mln zł. Filip przeszedł wiele chemioterapii. Lekarze z wrocławskiego Przylądka Nadziei wykorzystali wszystkie dostępne możliwości leczenia.

Na 60 tysięcy euro wyceniono terapię protonową, którą przejść musi w Essen pięcioletni Kacper, dotknięty guzem mózgu. Mimo że przeszedł operację, nie przerwała ona jednak inwazji nowotworu. W Polsce na terapię protonową nie może liczyć.

Takim dzieciom, jak Filipkowi i Kacperkowi pomaga Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Ale to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc setek tysięcy ludzi, którzy przekazują Fundacji swój 1% podatku. Sprawa jest niezwykle prosta, bo wystarczy w deklaracji podatkowej wpisać KRS 86 210. Dzięki temu można uratować czyjeś życie, całkowicie je zmienić lub wesprzeć w najcięższych chwilach.

fot. mat. prasowe

Podopieczna Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

W Przylądku Nadziei dzieci mają najlepsze warunki do szybkiego powrotu do zdrowia.


A o tym, że warto najlepiej świadczą historie maluchów, którym udało się wygrać z tak groźnym przeciwnikiem, jakim jest rak.
- Niedawno w odwiedziny przyszła do nas piękna dziewczyna z burzą loków na głowie. To Antosia. Pamiętam ją z czasu po przeszczepie szpiku. Wycieńczoną i słabiutką. Miała wtedy chustkę na głowie i bardzo smutne oczy. Teraz właściwie rozpoznałam ją po dziadku, który wszedł do mojego gabinetu nieco później. W takich chwilach wiem, że pomaganie to największa sprawa na świecie – wspomina Agnieszka Aleksandrowicz.

Dlatego Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zbiera pieniądze, aby zapewnić swoim podopiecznym leczenie, na które nie mogą liczyć w ramach publicznej służby zdrowia. To często jedyna nadzieja dla dzieci. Jeśli chcesz im pomóc, wypełniając formularz PIT, na końcu wpisz KRS nr 86210. Wtedy jeden procent twojego podatku trafi do nich i da szansę nawet 2 000 dzieci na leczenie.Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.