eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Czy będzie szybszy zwrot VAT w budownictwie?

Czy będzie szybszy zwrot VAT w budownictwie?

2018-05-08 13:37

Czy będzie szybszy zwrot VAT w budownictwie?

Nie będzie ustawowego 15-dniowego zwrotu podatku VAT © carloscastilla - Fotolia.com

Jaki jest termin zwrotu VAT określony w ustawie o podatku od towarów i usług? Podstawowy wynosi 60 dni a skrócony 25 dni. Skorzystanie z krótszego wymaga jednak spełnienia bardzo wielu dodatkowych warunków. Jest jeszcze termin wydłużony - 180 dni. Wszystkie oczywiście są liczone od daty złożenia deklaracji. I tyle. A co w przypadku branży budowlanej? Tutaj występuje termin nieformalny - 15 dni.
W 2017 r. przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane zostali objęci odwrotnym obciążeniem. W określonych przypadkach (a więc gdy usługi świadczą jako podwykonawcy na rzecz czynnych podatników VAT) do sprzedaży swoich usług nie doliczają zatem podatku. Ten rozlicza nabywca usługi.
Organy podatkowe potwierdzają przy tym, że jeżeli usługa jest świadczona wraz z dostarczanym przez usługodawcę materiałem - ten nie powinien być sprzedawany osobno. Należy go traktować jako część kompleksowego świadczenia w postaci wykonywanej usługi budowlanej. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule: Odwrotnym obciążeniem objęta usługa budowlana i materiały budowlane.

Firmy z branży budowlanej, będące podwykonawcami, zatem kupują niezbędne materiały do wykonania usług jak też ponoszą inne wydatki (np. na paliwo, remonty maszyn itd.) z podatkiem VAT (wynoszącym na ogół 23%), zaś sprzedaży swoich usług dokonują bez tego podatku. W efekcie występuje u nich nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W składanych deklaracjach występują zatem o zwrot tego podatku. Niestety termin podstawowy zwrotu powoduje, że firma może nim dysponować dopiero po upływie prawie trzech miesięcy od zakończenia rozliczanego miesiąca.

Taki tok postępowania skutkuje zachwianiem płynnością finansową szczególnie mniejszych firm. Możliwe jest wprawdzie wnioskowanie o dokonanie zwrotu w terminie przyspieszonym, niemniej ten nakłada na podatników dodatkowe wymogi.

Problem trudności w płynności finansowej firm budowlanych, spowodowany objęciem ich odwrotnym obciążeniem, zauważyło w drugiej połowie 2017 r. Ministerstwo Finansów. Wówczas to resort poinformował, że ci podatnicy z branży, którzy dobrowolnie będą składać JPK_VAT, otrzymają zwrot VAT nawet w ciągu 15 dni od złożenia deklaracji. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Zwrot VAT w 15 dni dla firm budowlanych.

fot. carloscastilla - Fotolia.com

Nie będzie ustawowego 15-dniowego zwrotu podatku VAT

Wprowadzenie odwrotnego obciążenia w usługach budowlanych zachwiało płynnością finansową mniejszych firm. Te świadcząc swoje usługi bowiem nie naliczają od nich VAT-u. Płacą go jednak przy zakupie towarów. Zwrot nadpłaconego VAT mogą otrzymać od fiskusa, ale trwa to na ogół prawie 3 miesiące - licząc od końca miesiąca, w którym dokonano zakupu. Niestety nie ma obecnie prac legislacyjnych, które miałyby zmienić taki stan rzeczy.


Autor interpelacji poselskiej nr 6645 wskazał, że ograniczenie terminu zwrotu VAT do 15 dni poniekąd uwalnia od opisanego wyżej kłopotu związanego z płynnością finansową, co jednak nie oznacza, że fiskus szybciej wypłaci pieniądze dla mikroprzedsiębiorcy, ponieważ zrobi to dopiero wtedy, gdy nie będzie miał żadnych niejasności co do tego, czy podatnikowi należy się zwrot.

Należy też pamiętać, że jest to termin instruktarzowy i nie trzeba się go sztywno trzymać.

Główni wykonawcy robót budowlanych nie mają takiego problemu, ponieważ rozliczają się z VAT w formie ogólnej, a zatem do ceny świadczonych usług doliczają podatek. W następnej kolejności przedstawiony w deklaracji należny podatek pomniejszają o podatek naliczony, który wynika z faktur potwierdzających zakupy.

Dlatego też autor interpelacji zadał pytanie, czy resort finansów pracuje nad skróceniem terminów zwrotów VAT w branży budowlanej. W odpowiedzi na interpelację czytamy, że nie są prowadzone prace legislacyjne nad skróceniem terminu zwrotu VAT w branży budowlanej.
Resort odpowiedział, że „(...) każdy zwrot podatku VAT wymaga od pracowników urzędu skarbowego podjęcia szeregu czynności sprawdzających przed uruchomieniu tego zwrotu, tym samym skrócenie tych terminów w ustawie o VAT mogłoby przyczynić się do utrudnienia wykonywania tych czynności przez organy podatkowe. W efekcie krótszy termin zwrotu mógłby stać się wręcz fikcją, gdyż organ podatkowy w sytuacjach powstawania wątpliwości co do zasadności wykazywanych kwot zwrotu różnicy podatku i krótkiego terminu na przeprowadzenie właściwych czynności, byłby praktycznie zmuszony do przedłużania tego terminu.(...)”

Jednocześnie wyjaśniono, iż od początku 2018 r. każdy podatnik VAT musi przesyłać obowiązkowo pliki JPK_VAT. Przedłużono jednak zalecenie dokonywania zwrotu VAT dla firm z branży budowlanej w krótszym terminie.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: