eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Załadunek sztuk padłych bez podatku dochodowego

Załadunek sztuk padłych bez podatku dochodowego

2018-08-14 13:15

Załadunek sztuk padłych bez podatku dochodowego

Dochody gospodarstw rolnych: ważny związek z produkcją podstawową © deyana_72 - Fotolia.com

Rolnik, który za wynagrodzeniem dokonuje załadowania odpadów w postaci padłych sztuk zwierząt na kontenerze celem ich utylizacji, winien wynagrodzenie to zaliczyć do dochodów z gospodarstwa rolnego, które są wyłączone z podatku dochodowego – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10.08.2018 r. nr 0115-KDIT3.4011.269.2018.2.DB.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, zajmuje się m.in. hodowlą trzody chlewnej. Pochodną tej produkcji jest powstanie odpadów w postaci padłych sztuk zwierząt. Odbioru sztuk padłych dokonuje specjalistyczna firma, która w kolejnym kroku zajmuje się ich utylizacją.

Umowa zawarta pomiędzy wnioskodawcą i ową firmą ma się zmienić w ten sposób, że na rolnika przejdzie obowiązek załadunku padłych zwierząt do podstawionych przez firmę utylizacyjną pojazdów. Za usługę tę rolnik wystawi fakturę VAT. Dalszy proces unieszkodliwiania padłych zwierząt, czyli ich transport oraz utylizacja, będzie ciążach na firmie utylizacyjnej, za co ta wystawi rolnikowi fakturę.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy powinien zapłacić podatek dochodowy od przychodów uzyskanych za załadunek sztuk padłych wykonany na rzecz firmy utylizacyjnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1509) co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

fot. deyana_72 - Fotolia.com

Dochody gospodarstw rolnych: ważny związek z produkcją podstawową

Dochody z działalności rolniczej są wyłączone z podatku dochodowego. Zdaniem fiskusa do dochodów tych należy zaliczyć także wynagrodzenie otrzymane w związku z taką działalnością, np. za świadczone usługi załadunku sztuk padłych żywca w celu utylizacji. Dochody takie bowiem wykazują bezpośredni związek z prowadzonym gospodarstwem.


W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1. miesiąc – w przypadku roślin,
2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wskazuje w ww. przepisie na rodzaje przychodów, które uprawniają do zakwalifikowania ich do przychodów z działalności rolniczej, lecz na rodzaje działalności, z których przychody stanowią przychody z takiej działalności. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 2055/15, działalnością rolniczą nie jest dowolna działalność w zakresie rolnictwa, a wyłącznie aktywność spełniająca kryteria określone w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym. Wykładnia językowa art. 2 ust. 2 cyt. ustawy pozwala na stwierdzenie, że do wyłącznych kryteriów określających działalność jako rolniczą należą wyłącznie czynności podejmowane w zakresie wytwarzania, hodowli, chowu i produkcji wymienionych w tym przepisie produktów, materiałów czy zwierząt.

Zgodnie z przedstawioną wyżej definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Przyjmując tę działalność za źródło przychodów należy uznać wszystkie przychody z tego źródła za ich integralną część. Wszelkie inne przychody pośrednio związane z działalnością rolniczą, czy też powstające przy okazji prowadzenia działalności rolniczej - nie stanowią przychodów z tej działalności. Przychody te, mimo iż uzyskiwane są przez osoby prowadzące działalność rolniczą, pochodzą jednakże z innych źródeł niż ta działalność i w związku z tym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, według zasad określonych w ww. ustawie.(…)

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawne, należy stwierdzić, że świadczone przez Zainteresowanych usługi załadunku padłych zwierząt, we własnym gospodarstwie rolnym na rzecz firmy utylizacyjnej, będą miały bezpośredni związek z prowadzoną przez nich działalnością rolniczą. W konsekwencji, dochody uzyskane z tego tytułu, jako mające bezpośredni związek z działalnością rolniczą - zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: