eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż mieszkania w rodzinie a PCC

Sprzedaż mieszkania w rodzinie a PCC

2018-10-29 13:45

Sprzedaż mieszkania w rodzinie a PCC

Jak rozliczyć PCC od zakupu nieruchomości? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Załóżmy, że rodzeństwo chce dokonać między sobą transakcji kupna-sprzedaży mieszkania o wartości 220 tys. zł. Czy od kwoty tej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych skoro ma ona miejsce pomiędzy najbliższą rodziną? Kto ewentualny podatek powinien uregulować?
Niestety taka czynność będzie podlegała opodatkowaniu. Nie ma tutaj znaczenia, czy umowa została zawarta pomiędzy najbliższą rodziną czy też pomiędzy osobami obcymi. W każdym przypadku podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 2% od wartości rynkowej sprzedawanego mieszkania (a nie ceny ustalonej przez strony). Ustawodawca bowiem nie zdecydował się tutaj na wprowadzenie rozwiązania tożsamego do określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn, gdzie darowizny czy spadki w najbliższej rodzinie korzystają z pełnego zwolnienia.
Przepisy podatkowe nie przewidują żadnych zwolnień z PCC w przypadku transakcji sprzedaży dokonywanych między członkami rodziny, jak ma to miejsce w odniesieniu do darowizn (i to bez względu na to, czy mamy do czynienia z ruchomościami czy nieruchomościami). Jeśli zatem przykładowo siostra będzie chciała odkupić mieszkanie od brata, będzie musiała zapłacić z tego tytułu 2% podatek.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby doszło nie do sprzedaży, a zamiany mieszkań. Wówczas to zastosowanie miałby art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który zwalnia z tego podatku zamiany budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym, gdy stronami umowy są osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jak rozliczyć PCC od zakupu nieruchomości?

Darowizny majątku pomiędzy najbliższą rodziną są zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Jednocześnie nie podlegają PCC. Inaczej jest w przypadku sprzedaży takiego majątku pomiędzy rodziną. Tutaj bowiem zwolnienia z podatku nie ma. Sytuacja przedstawia się zgoła odmiennie przy umowach zamiany nieruchomości mieszkalnych.


Zwolniona z podatku byłaby także darowizna takiego mieszkania, z tym że w podatku od spadków i darowizn (darowizna nie jest przedmiotem opodatkowania PCC, tylko ustawy o podatku od spadków i darowizn). Tutaj ustawodawca przewidział bowiem pełne zwolnienie m.in. dla darowizn pomiędzy osobami zaliczanymi do tzw. zerowej grupy podatkowej (mieszczą się w niej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha). Paradoksalnie zatem w takim przypadku korzystniejsze podatkowo są dwie darowizny dokonane pomiędzy członkami najbliższej rodziny (czyli darowizna mieszkania i osobna darowizna pieniędzy), aniżeli jedna umowa sprzedaży mieszkania między tymi samymi stronami.

Obowiązanym do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych jest kupujący mieszkanie. Podatek ten pobierze, jako płatnik, notariusz i wpłaci go na konto właściwego urzędu skarbowego.

Mieszkanie od „firmy”


Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby sprzedający musiał z tego tytułu zapłacić podatek VAT (np. siostra zajmowałaby się budową mieszkań na sprzedaż i jedno z nich kupiłby od niej brat). Należy jednakże pamiętać o wyjątku odnoszącym się do nieruchomości. Tutaj nie wystarczy bowiem samo objęcie danej transakcji ustawą o VAT. Musi dodatkowo wystąpić ten podatek (w odróżnieniu od sprzedaży ruchomości, gdzie PCC nie ma także wówczas, gdy sprzedaż jest z VAT-u zwolniona). Gdyby zbycie nieruchomości jedynie podlegało pod ustawę o VAT, ale jednocześnie korzystało ze zwolnienia od tego podatku (co ma miejsce przy dostawie zdecydowanej większości nieruchomości z drugiej ręki), nabywca i tak PCC musi zapłacić.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.