eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wigilia firmowa - opodatkowanie spotkań świątecznych

Wigilia firmowa - opodatkowanie spotkań świątecznych

2018-12-14 13:46

Wigilia firmowa - opodatkowanie spotkań świątecznych

Wigilia firmowa - opodatkowanie spotkań świątecznych © Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com

Grudzień to czas spotkań nie tylko przy rodzinnym świątecznym stole, ale również jest to termin podsumowań dla przedsiębiorców. Chcąc podziękować swoim pracownikom za wspólną pracę - pracodawcy często organizują bardziej lub mniej formalne spotkania wigilijne. Warto wiedzieć jakie są koszty podatkowe takiego wydarzenia dla firmy.
Bywa, że przedsiębiorcy zadają pytanie, czy wewnętrzne spotkania świąteczne organizowane przez firmę przed świętami Bożego Narodzenia, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód tego pracownika?

Aby rozwiać ponad wszelką wątpliwość należy przytoczyć przyjęte i powszechnie akceptowane stanowisko organów podatkowych, które zostało potwierdzone wieloma wyrokami sądów administracyjnych.

Zasadniczo, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednakże wydatki na organizację spotkania wigilijnego dla pracowników mogą być rozliczone w kosztach podatkowych firmy.

Warunek jest jeden – koszty muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wymóg ten wynika z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT).

Wynika z tego, że samo spotkanie polegające m.in. na konsumpcji czy zabawie nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie (takie stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 15 marca 2013 r., nr IPTPB3/423-418/12-7/GG).

Ponadto, udział pracownika w spotkaniu opłatkowym, nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód tego pracownika – byłoby to sprzeczne z Konstytucją.

Stanowisko takie przyjął Trybunał Konstytucyjny, uznając, że organizowanie spotkań integracyjnych leży przede wszystkim w interesie pracodawców, tego rodzaju działania zwiększają atrakcyjność zatrudnienia oraz tworzą dobrą atmosferę w miejscu pracy. Natomiast przychód stanowić mogą jedynie te świadczenia, które leżą w interesie pracownika, a jest tak wtedy, gdy stanowią one realne przysporzenie majątkowe, świadczenia uzyskiwane od pracodawcy, aby stanowiły przychód, muszą prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika korzyści majątkowej, która może wystąpić jako powiększenie aktywów albo zaoszczędzenie wydatków. Stąd koszt poniesiony na udział w takiej imprezie nie stanowi przychodu pracownika.

Przedsiębiorco, pamiętaj!
Jeśli masz do rozstrzygnięcia ważną dla Ciebie i Twojej firmy kwestię prawną, warto poradzić się profesjonalnego prawnika. Od teraz czytelniczy portalu eGospodarka.pl mogą korzystać z telefonicznych porad prawnych z 10% rabatem.

Zadzwoń: 📞 22 270 08 42 i poznaj Availo Prawo Direct

Oceń

0 8

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: