eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 1% podatku po nowemu

1% podatku po nowemu

2019-02-25 00:01

1% podatku po nowemu

Rodzina © Jacek Koszalik

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Artykuł sponsorowany

Rok 2019 przynosi wiele zmian w systemie rozliczania podatku a tym samym przekazywania 1% podatku OPP. Podpowiadamy co się zmienia, jak przekazać swój 1% i dlaczego warto to robić.

Nowe zasady rozliczania podatku. Co z przekazywaniem 1%?


Od roku 2019 znacząco zmieniły się zasady rozliczania podatku. Zgodnie z nowymi przepisami zeznania podatkowe będą wypełniane przez urząd skarbowy i dostępne na portalu podatkowym a rola podatnika ograniczy się do zaakceptowania zeznania podatkowego, lub odrzucenia go i złożenia na starych zasadach. Jeżeli jednak rozliczamy się przy pomocy formularzy PIT-37 lub PIT-38 i do 30 kwietnia nie podejmiemy żadnych kroków w kierunku rozliczenia, nasze zeznanie zostanie złożone w sposób automatyczny.

Nasuwa się zatem pytanie, co z przekazywaniem 1% podatku. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo przepisy jasno tego nie określają. Pewną wskazówką jest uzasadnienie ustawy, bowiem znajdziemy tam informację, że administracja skarbowa będzie wypełniać zeznania “bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (…) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (…), PESEL (…) czy OPP”. Możemy więc przypuszczać, że w nasze zeznanie podatkowe automatycznie zostanie wpisana organizacja, której udzieliliśmy wsparcia w roku ubiegłym. Nawet jeśli zdecydujemy się zaakceptować nasze zeznanie w portalu podatkowym, będziemy mogli zmienić wskazaną tam organizację pożytku publicznego, lub cel szczegółowy.

fot. mat. prasowe

1%

1% podatku dla wielu organizacji pożytku publicznego to jeden z najważniejszych przychodów, umożliwiających prowadzenie kluczowych działań.


Nowe rozwiązania są dość rewolucyjne i niewątpliwie bardzo wygodnie dla podatników, bo zdejmują z ich barków wiele obowiązków. Zachęcamy jednak gorąco, by zaglądać do portalu podatkowego i zainteresować się propozycją zeznania, by dodać/zmienić przysługujące nam ulgi, odliczyć darowiznę czy też zmienić lub wybrać organizację OPP, której przekażemy 1% naszego podatku.

O tym, że warto przekazywać 1% swojego podatku nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. To rozwiązanie ma same zalety, możemy zrobić coś dobrego, a nic nas to nie kosztuje. Mało tego, możemy na bieżąco śledzić poczynania organizacji, którą wspieramy i oceniać jej efektywność.

Wybór organizacji, której udzielimy wsparcia jest bardzo ważny.

1% podatku wydaje się być kwotą niewielką, jednakże dla wielu organizacji pożytku publicznego jest to jeden z najważniejszych przychodów, umożliwiających prowadzenie kluczowych działań. Przykładem organizacji, która przychód z 1% przekuwa w skonkretyzowane działania jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, jedyna ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby chore na stwardnienie rozsiane, oraz ich bliskich.

fot. Jacek Koszalik

Rodzina

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wspiera chorych i ich bliskich.


Czym jest stwardnienie rozsiane?


Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych, przewlekłych chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym, na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Diagnozowane jest na ogół między 20 a 40 rokiem życia, chociaż chorują także dzieci. Szacuje się, że w Polsce około 55 – 60 tysięcy osób choruje na SM. SM to niełatwy przeciwnik, ma wiele twarzy i osoba chora nigdy nie wie z którą z nich przyjdzie jej się zmierzyć. Najczęstsze objawy to m.in.: nadmierne, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi; zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia – zmienione doznania czuciowe, np. mrowienie, ściskanie, nieadekwatne odczuwanie ciepła/zimna; zaburzenia poznawcze – osłabienie pamięci i tempa przetwarzania informacji. SM jest także jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności młodych dorosłych.

Jak dotąd nie wynaleziono leku, który wyleczyłby całkowicie ze stwardnienia rozsianego, są natomiast dostępne terapie, które pozwalają na spowolnienie aktywności choroby, zmniejszenie liczby i nasilenia rzutów. W Polsce dostępne są właściwie wszystkie terapie zarejestrowane na SM, które znane są w Europie. Pacjenci otrzymują je w ramach tzw. programów lekowych, refundowanych przez NFZ. Dostęp do leczenia jest jednak wciąż utrudniony na skutek ograniczeń finansowych. Ma to związek z obostrzeniami w zakresie kryteriów kwalifikacyjnych do programów oraz długi czas oczekiwania. Czas ma znaczenie! Im szybciej podjęta terapia, tym lepsze efekty! Choroba nieleczona postępuje szybciej, pacjent wymaga hospitalizacji, leków objawowych, środków ortopedycznych, przechodzi na rentę lub wcześniejszą emeryturę. Często staje się obciążeniem dla osób bliskich. Badania pokazują, że wielu opiekunów musi ograniczyć swoją aktywność zawodową, co jeszcze bardziej odbija się na finansowej sytuacji rodziny.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego codziennie wspiera chorych i ich bliskich.

fot. mat. prasowe

1% dla PTSR

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000083356.


Kim jesteśmy?


jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000083356. Od przeszło 25 lat zrzesza osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół - około 6 tys. członków w ponad 20 oddziałach na terenie całej Polski.

Naszą misją jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym i ich bliskich oraz zapewnienie dostępu do leczenia i rehabilitacji tak, by nadal mogli być nadal pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i prowadzić godne życie. Poprzez nasze działania staramy się podnieść świadomość społeczną dotyczącą stwardnienia rozsianego oraz wywierać wpływ na organy władzy państwowej, walcząc o łatwiejszy i niedyskryminujący dostęp do leków i rehabilitacji. Nasza organizacja jest w większości prowadzona przez wolontariuszy, głównie osoby chore, ich rodziny oraz przyjaciół.

Na co przeznaczymy Twój 1%?


Pamiętaj, że Twoje wsparcie to inwestycja. Aktywne życie osób żyjących ze stwardnieniem rozsianym to zaoszczędzone na leczeniu, rehabilitacji, pomocy społecznej i rentach pieniądze. Twoje pieniądze!

Twój 1% podatku będzie dla nas nieocenionym wsparciem w naszych działaniach. Pomagamy osobom chorym na SM na wiele sposobów, m.in. poprzez prowadzenie:
  • Infolinii SM
  • Poradni psychologiczno-społecznej
  • Konsultacji neurologicznych i neuropsychologicznych
  • Konsultacji prawnych
  • Działania informacyjne (Kampania edukacyjno - informacyjna SyMfonia serc, wydawanie publikacji tematycznych)
  • Wsparcie bezpośrednie (np. subkonta)
  • Działań rzeczniczych

Te wszystkie działania mogą być twoim udziałem przy pomocy zaledwie 1% podatku! Nie ma się nad czym zastanawiać.

Aby przekazać swój 1% podatku Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego wpisz w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000083356 lub rozlicz się za pomocą naszego


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: