eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochody osobowe 2019: rozliczanie kosztów gdy podatnik zwolniony z VAT

Samochody osobowe 2019: rozliczanie kosztów gdy podatnik zwolniony z VAT

2019-02-18 13:44

Samochody osobowe 2019: rozliczanie kosztów gdy podatnik zwolniony z VAT

Samochody osobowe: ograniczenia w PIT a VAT © pakorn - Fotolia.com

Nowy rok przyniósł ograniczenia w zakresie rozliczania w kosztach podatkowych wydatków eksploatacyjnych odnoszących się do samochodów osobowych. Czy ograniczenia te obowiązują także podatników korzystających ze zwolnienia z VAT?

Przeczytaj także: Podatek dochodowy 2019: samochód firmowy w najmie/leasingu

Pytanie takie rodzi się z uwagi na fakt, iż obecne przepisy o podatkach dochodowych wymagają – dla pełnego rozliczania w kosztach eksploatacji samochodów osobowych – prowadzenia VAT-owskiej ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT natomiast nie rozliczają tego podatku, w związku z czym nie stosują także przepisów odnoszących się do odliczania VAT naliczonego od samochodów osobowych.
Wydaje się jednak, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
Przypomnijmy – z dniem 1 stycznia 2019 r. tylko w określonych sytuacjach podatnicy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych całość wydatków związanych ze eksploatacją samochodów osobowych (z wyjątkiem składek na ubezpieczenie, gdy wartość pojazdu dla celów ubezpieczenia przekracza 150.000 zł).

Co do zasady firmowe samochody osobowe (w tym także te w najmie czy leasingu) dają obecnie prawo do rozliczania jedynie 75% faktycznie ponoszonych kosztów (art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Od reguły tej występują jednak wyjątki. Jeżeli bowiem dany samochód będzie służył wyłącznie działalności gospodarczej, koszty jego eksploatacji zostaną rozliczone w 100%. Warunkiem uznania samochodu osobowego za wykorzystywanego wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą na tle podatku dochodowego jest przy tym prowadzenie dla niego ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT (por. art. 23 ust. 5f ustawy o PIT).

Na gruncie ustawy o VAT prowadzenie takiej ewidencji jest jednym z niezbędnych warunków do pełnego odliczenia podatku naliczonego zarówno od zakupu, leasingu, najmu czy też bieżącej eksploatacji takich pojazdów. Ten, kto ewidencji nie zaprowadzi, godzi się na odliczenie VAT-u w 50%. Wówczas bowiem przyjmuje się, że samochód nie służy jedynie działalności gospodarczej, ale też innym celom (np. prywatnym przedsiębiorcy).

Zdaniem autora warunek prowadzenia dodatkowej ewidencji dotyczy także podatników korzystających ze zwolnienia czy to podmiotowego czy przedmiotowego z podatku VAT (bądź taksówkarzy rozliczających VAT ryczałtowo). Podatnicy ci wprawdzie nie odliczają podatku naliczonego (nie przysługuje im takie prawo), niemniej teoretycznie przysługuje im ograniczone prawo do jego odliczenia (50% kwoty VAT np. przy korekcie VAT w przyszłości).

fot. pakorn - Fotolia.com

Samochody osobowe: ograniczenia w PIT a VAT

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT, czy to przedmiotowego czy podmiotowego, aby w pełni rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki na firmowe samochody osobowe, także muszą prowadzić VAT-owską ewidencję przebiegu pojazdu. W przeciwnym razie 25% każdego wydatku kosztem nie będzie.


Wydaje się zatem, że podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT może w pełni rozliczyć koszty używania firmowego samochodu osobowego ale jedynie w przypadku, gdy samochód taki służy wyłącznie działalności gospodarczej, o ile zostanie dla niego zaprowadzona VAT-owska ewidencja przebiegu pojazdu. W przeciwnym razie należy stosować ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT, które pozwala na rozpoznanie w kosztach podatkowych jedynie 75% faktycznych wydatków eksploatacyjnych (chyba że ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy, który przewiduje 20% limit wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1ustawy).
Za powyższym zdaje się przemawiać także fakt, że jego odrzucenie takiego stanowiska oznaczałoby nieuzasadnione uprzywilejowanie podatników niebędących czynnymi podatnikami VAT.

Dodajmy w tym miejscu, że wprawdzie obecnie pojawia się stanowisko, zgodnie z którym w przypadku podatników niebędących czynnymi VAT-owcami prowadzenie ewidencji przebiegu nie jest wymagane dla pełnego rozliczenia kosztów, niemniej jego przyjęcie jest bardzo ryzykowne. Podatnicy, którzy chcieliby je stosować, powinni w pierwszej kolejności uzyskać interpretację indywidualną w tym zakresie.

Na zakończenie warto też wspomnieć, że dla celów rozliczania kosztów eksploatacji samochodów osobowych w podatku dochodowym nie ma znaczenia fakt złożenia bądź nie zawiadomienia VAT-26 (wymaganego w stosunku do pełnego odliczania VAT naliczanego od tych pojazdów).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: