eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek dochodowy od sprzedaży akcji nabytych w spadku

Podatek dochodowy od sprzedaży akcji nabytych w spadku

2019-07-12 13:39

Przeczytaj także: Umorzenie udziałów w spadku a podatek dochodowy


Wnioskodawczyni nabyła akcje w drodze spadku. Nabycie to nie było wynikiem „realizacji praw majątkowych”, o której mowa w art. 22 ust. 1db. W szczególności, w związku nabyciem akcji Wnioskodawczyni nie określała przychodu (dochodu) dla potrzeb opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy jej przepisów nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Przepis art. 22 ust. 1db ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zatem zastosowania do sprzedaży akcji przez Wnioskodawczynię.

Z uwagi na odnoszenie się przez Wnioskodawczynię do art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy ponadto wyjaśnić, że zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.; dalej: ustawa zmieniająca), przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

„Papiery wartościowe, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.”, to papiery wartościowe, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037 i Nr 103, poz. 1099).

Powołany przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej ma charakter szczególny w stosunku do regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wyłącza stosowanie tej ustawy w odniesieniu do ściśle określonej grupy dochodów.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów ustawy zmieniającej, do dochodów ze sprzedaży akcji nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli równocześnie zostały spełnione następujące warunki:
• dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały uzyskane po dniu 31 grudnia 2003 r.;
• papiery wartościowe dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi;
• nabycie papierów wartościowych nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
• nabycia papierów wartościowych dokonano przed 1 stycznia 2004 r.

W analizowanym przypadku Wnioskodawczyni nabyła akcje w spadku po ojcu zmarłym w 2001 roku. Nabyła zatem akcje przed 1 stycznia 2004 r., ale nie nabyła ich w sposób określony w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, dochody uzyskane przez nią ze sprzedaży akcji nie podlegają regulacji art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej.

Należy ponadto wyjaśnić, że zgodnie z powoływanym przez Zainteresowaną przepisem art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym na moment śmierci jej ojca (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Z okoliczności faktycznych sprawy nie wynika w sposób jednoznaczny, czy ojciec Wnioskodawczyni byłby uprawniony do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyby dokonał zbycia akcji przed swoją śmiercią. Niemniej jednak, nawet gdyby ojciec Wnioskodawczyni spełniał warunki do skorzystania z tego zwolnienia, to skoro nie dokonał zbycia akcji, byłoby to jego „ewentualne” uprawnienie na wypadek zbycia akcji. Wnioskodawczyni jako osoba, która nabyła akcje w 2001 roku w drodze spadku po ojcu, nie byłaby uprawniona do skorzystania z ww. zwolnienia na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej.

Podsumowując, Wnioskodawczyni nie ma prawa do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji:
• dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji (byłoby to zresztą niemożliwe, skoro dochód ze sprzedaży akcji – który zdaniem Wnioskodawczyni miałby być kosztem uzyskania przychodu – ustala się jako różnicę przychodu z tej sprzedaży i kosztów jego uzyskania);
• podatku od spadków i darowizn zapłaconego przez Wnioskodawczynię (w tym w części odnoszącej się do nabytych w spadku akcji).

Kosztem uzyskania przychodów – stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 22 ust. 1m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – będą natomiast wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych akcji. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawczyni może również zaliczyć poniesione przez nią koszty maklerskie dotyczące obsługi rachunku, na którym zapisane były akcje.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: