eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Organizacja pożytku publicznego a podatek od nieruchomości

Organizacja pożytku publicznego a podatek od nieruchomości

2006-06-30 10:19

Podatnik nieposiadający statusu organizacji pożytku publicznego, zajmujący nieruchomość, w której nie jest prowadzona działalność statutowa przez organizację pożytku publicznego, wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych do Burmistrza Łobza. Chciał wiedzieć, czy ma prawo ubiegać się o zwolnienie przewidziane w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Jego pytanie dotyczyło nieruchomości zajętej na potrzeby siedziby.

Przeczytaj także: Kiedy podatek od nieruchomości?

Burmistrz Łobza, działając na podstawie art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), orzekł, że w opisanym stanie faktycznym znajduje zastosowanie przepis art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (pismo z 29 marca 2006 r., nr FB.JM.3110/I/02/06).

Zgodnie z treścią tego przepisu podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego.

Podatnik zajmował nieruchomość stanowiącą własność Powiatu Łobeskiego, położoną w Łobzie, na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia. Posiadanie nieruchomości na podstawie powyższego tytułu prawnego skutkowało powstaniem po stronie ww. obowiązku w podatku od nieruchomości, zgodnie z cytowanym wyżej art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a.

W niniejszej sprawie zdaniem organu podatkowego nie miał zastosowania żaden z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który pozwalałby na zwolnienie podatnika z obowiązku uiszczania podatku od nieruchomości. Wnoszący zapytanie podatnik był organizacją pozarządową i dopiero zamierzał ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego.

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia od podatku od nieruchomości - nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

Organizacja pozarządowa wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskuje status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do tego Rejestru informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 cytowanej ustawy, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 22 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.). Organizacja pozarządowa, która nie została wpisana do KRS, uzyskuje status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, na zasadach i w trybie określonych w ww. ustawie.

Ponieważ podatnik nie posiadał statusu organizacji pożytku publicznego, tym samym nie mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nieruchomość nie była bowiem zajęta na prowadzenie działalności statutowej przez organizację pożytku publicznego.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: