eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Innowacyjność obniża podatki czyli czym jest ulga IP Box?

Innowacyjność obniża podatki czyli czym jest ulga IP Box?

2019-08-12 12:50

Innowacyjność obniża podatki czyli czym jest ulga IP Box?

Czym jest ulga IP Box? © Sergey Nivens - Fotolia.com

Ministerstwo Finansów, coraz przychylniej patrzy w stronę działalności badawczo - rozwojowej, wprowadzając kolejny przywilej - ulgę IP Box. Przedsiębiorcy uzyskujący dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, po spełnieniu określonych warunków, będą mogli w odniesieniu do tych dochodów zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego w wysokości 5%.

Przeczytaj także: IP BOX czyli 5% podatek dochodowy dla programisty

Ulga IP Box zasady obowiązywania


Ulga IP Box weszła w życie 1 stycznia 2019 r., natomiast wprowadzono ją 23 października 2018 r. ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Ulga ma obejmować dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej. Wprowadzenie ulgi ma wpłynąć głównie na rozwój innowacyjności, czemu przyczynić ma się zmniejszenie zobowiązań podatkowych, przedsiębiorców uzyskujących dochody z tytułu wytwarzania kwalifikowanego IP.
Wprowadzona ulga dotyczy zarówno podatku PIT jak i CIT. Przedsiębiorca, któremu przysługuje preferencyjna stawka podatku w wysokości 5% w odniesieniu do dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP, będzie mógł ją zastosować dopiero w zeznaniu rocznym natomiast w trakcie roku dochody te są opodatkowane bez uwzględnienia preferencji.

Skorzystanie z ulgi IP Box jest możliwe tylko jeżeli zostaną spełnione określone wymogi, z których do najważniejszych możemy zaliczyć:
  • prowadzenie działalności badawczo - rozwojowej,
  • wytworzenie w ramach tej działalności kwalifikowanego IP,
  • prowadzenie ewidencji zdarzeń związanych z IP.

Mimo, iż ulga formalnie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. nadal wielu przedsiębiorców ma trudności z interpretacją przepisów jej dotyczących, w związku z czym 15 lipca 2019 r. MF wydało specjalne objaśnienie dotyczące preferencyjnego opodatkowania - IP Box.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP Box weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Ulga ma obejmować dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej.


Działalność badawczo - rozwojowa w kontekście IP Box


Możliwość skorzystania z ulgi IP Box jest uwarunkowana specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej. W myśl art. 30ca ust. 14 ustawy o PIT i art. 24d ust. 14 ustawy o CIT, z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy wytwarzający kwalifikowane IP w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej.
Zgodnie z art. 5a, pkt. 38 ustawy o PIT i art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, za działalność badawczo - rozwojową należy rozumieć (...) działalność twórczą obejmującą badania naukowe (pkt. 39 w/w ustawy) lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (...).

Analizując powyższe należy wskazać, że działalność badawczo - rozwojowa charakteryzuje się prowadzeniem prac rozwojowych i badań naukowych. Prace rozwojowe, mają na celu wykorzystanie dostępnych umiejętności i wiedzy w celu stworzenia nowych rozwiązań w zakresie produktów, usług lub procesów. Z kolei badania naukowe mają charakter teoretyczno - eksperymentalny, cechują się oryginalnością, a ich celem jest zdobycie nowych umiejętności i wiedzy.

Należy pamiętać, że samo prowadzenia działalności badawczo - rozwojowej nie daje możliwości skorzystania z ulgi IP Box. Możliwość ta pojawia się dopiero w przypadku wytworzenia, w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, kwalifikowanego IP, które może być tworem całkowicie nowym lub znacznie ulepszonym, funkcjonującym w praktyce gospodarczej.

Pojęcie kwalifikowanego IP Box


Wprowadzona przez rząd preferencja podatkowa, ma obejmować podatników prowadzących działalność badawczo - rozwojową, w ramach której wytworzone zostanie kwalifikowane IP.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT i art. 24d ust.2. ustawy o CIT do kwalifikowanych praw własności intelektualnej zaliczamy:
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu oraz wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

Szczegółowe definicje powyższych praw zostały wskazane w ustawie Prawo własności przemysłowej oraz w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgłoszenie wytworzonego IP do urzędu patentowego podlega kontroli merytorycznej. W przypadku prawa z rejestracji topografii układu scalonego oraz autorskiego prawo do programu komputerowego, dokonywana jest jedynie ocena formalna (nie dokonuje się kontroli merytorycznej).

Otrzymanie ochrony patentowej, jest jednym z wymogów, koniecznych do uznania, że wytworzone IP ma charakter kwalifikowany. W przypadku wydania pozytywnej decyzji przez organ patentowy i uznanie IP za kwalifikowane, zastosowanie preferencji podatkowej dla dochodów z niego osiągniętych jest możliwe nie wcześniej niż w dacie wydania decyzji. W momencie wygaśnięcia patentu, nie ma możliwości stosowania preferencji, wówczas od dnia następnego (w którym paten już nie obowiązuje), preferencja nie jest możliwa do zastosowania.
Wytworzenie kwalifikowanego IP i udzielenie w ramach podpisanej umowy, wyłącznych do niego praw, nie wyklucza możliwości zastosowania preferencji podatkowej w odniesieniu do dochodów z niego uzyskiwanych.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box


Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, uzyskujący dochody z kwalifikowanych IP wytworzonych w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym) oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych. Głównymi beneficjentami są więc:
  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • przedsiębiorstwa w spadku,
  • wspólnicy spółki cywilnej,
  • wspólnicy spółki jawnej,
  • wspólnicy spółki partnerskiej,
  • wspólnicy spółki komandytowej
    oraz
  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej (z pewnymi zastrzeżeniami),
  • spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli prawo tego państwa traktuje je jako osoby prawne i podlegają one opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Z ulgi IP Box nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy uzyskujący dochody niepodlegające opodatkowaniu w Polsce.

Stosowanie ulgi IP Box a ewidencja zdarzeń gospodarczych


Ostatnim z głównych wymogów stosowania ulgi IP Box jest prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych. W takiej ewidencji powinny zostać wyszczególnione wszystkie transakcje związane z dochodami z kwalifikowanych IP, w rozbiciu na łączną sumę przychodów, kosztów, dochodu, straty, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, w tym także dochodu, który nie został objęty preferencyjnym podatkiem. W przypadku podatników prowadzących KPIR lub księgi rachunkowe zdarzenia gospodarcze związane z ulgą IP Box powinny być wyodrębnione w analogiczny sposób jak ma to miejsce w przypadku ulgi B+R, może to być np. forma arkusza kalkulacyjnego (w przypadku KPIR) lub wyodrębnione konta ksiąg pomocniczych (w przypadku ksiąg rachunkowych). Dodatkowo w przypadku podatników, których prowadzone prace badawczo - rozwojowe, dotyczą więcej niż jednego kwalifikowanego IP, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji projektów badawczo-rozwojowych, w której należy wyszczególnić:
  • opisu projektu,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia,
  • wykazu osób uczestniczących w danym projekcie,
  • wykaz wszystkich stworzonych prac w ramach danego projektu z imiennym wyszczególnieniem osób je wykonujących..

W przypadku podatników prowadzących działalność badawczo - rozwojową, którzy wytworzyli, rozwinęli lub ulepszyli kwalifikowane IP, ale koszty z tym związane ponieśli przed 1 stycznia 2019 r. i nie jest możliwe ustalenie ich faktycznej wysokości z uwagi na brak prowadzonej ewidencji, mogą przyjąć wysokość poniesionych kosztów po 31 grudnia 2018 r. W przypadku, gdy po 31 grudnia 2018 r. koszty nie są już ponoszone, można uwzględnić koszty poniesione w latach poprzednich (jeśli nie zostały pierwotnie ujęte w kosztach uzyskania przychodów), z ograniczeniem do 1 stycznia 2013 r.

Chcąc skorzystać z ulgi IP Box, należy być jednak ostrożnym, ze względu na złożoność warunków uprawniających do jej zastosowania. Ostateczną decyzję w kwestii możliwości skorzystania z preferencji podatkowej, ma zawsze urząd skarbowy. Jeśli występują wątpliwości w ocenie czy podatnik kwalifikuje się do zastosowania ulgi IP Box warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, która ma charakter wiążący w danej sytuacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: