eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Niższy VAT należny a faktura korygująca

Niższy VAT należny a faktura korygująca

2006-08-03 13:09

Jeżeli rozliczana przez Ciebie firma nie wykonuje czynności opodatkowanych, wyłącznie na rzecz osób fizycznych, to masz obowiązek dokumentować każdą dokonaną sprzedaż lub wykonaną usługę fakturą VAT. Mało tego, także osoba fizyczna może od Ciebie żądać wystawienia jej takiej faktury.

Przeczytaj także: Faktury korygujące wysyłane z systemu CMR

Natomiast w niektórych przypadkach możesz także wystawiać swoim kontrahentom faktury korygujące. Możesz tego dokonać między innymi, w sytuacji gdy:
  • Udzielisz im rabatu.
  • Otrzymasz od nich zwrot towaru (lub części towaru) oraz zwrócisz im zapłaconą Ci kwotę.
  • Chcesz skorygować pomyłki na niekorzyść nabywcy (np. w ilości towaru).

Jak widzisz wystawienie faktury korygującej kontrahentowi powoduje, że zmniejszeniu ulega Twój obrót, a wraz z nim należny fiskusowi VAT. Po wystawieniu faktury korygującej możesz więc obniżyć swój VAT należny. W tej sytuacji rodzi się pytanie, czy Twoje prawo do obniżenia VAT jest bezwarunkowe. Otóż zdaniem fiskusa – nie.

Abyś mógł bez wdawania się w spór z fiskusem obniżyć swój VAT należny, powinieneś przed dokonaniem korekty (z pewnymi wyjątkami) posiadać potwierdzenie odbioru przez nabywcę wystawionej przez siebie faktury korygującej. Dopiero otrzymanie tego potwierdzenia daje Ci prawo do dokonania korekty. Taki sposób postępowania wynika z § 16 ust. 4 ruptu2. Czy jednak jest on prawidłowy? Moim zdaniem – nie.

Zauważ, że ruptu2 zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 uptu. Przepis ten określa zakres przedmiotowy, którego może dotyczyć wydane rozporządzenie. Nie ma w nim jednak ani słowa o ustaleniu terminu do skorygowania VAT należnego, wynikającego z faktur korygujących. Moim zdaniem zatem § 16 ust. 4 ruptu2 jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, który mówi o tym, że rozporządzenia wykonawcze mogą być wydawane wyłącznie na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie. Oznacza to, według mnie, że korekty możesz dokonać już w chwili wystawienia faktury korygującej i nie jest ona uzależniona od otrzymania potwierdzenia odbioru.

Podobne stanowisko zajął również WSA w Warszawie w wyroku z 17 sierpnia 2005 r. (sygn. akt III S.A./Wa471/2005), w którym stwierdził, że przepisy ruptu2 są w tym zakresie nieprawidłowe, a do dokonania korekty VAT należnego nie jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Zauważ również, że przepisy VI Dyrektywy VAT nie nakładają obowiązku podpisywania faktur ani przez wystawcę, ani też przez odbiorcę (art. 22(3)(b)). Wprowadzenie obowiązku potwierdzenia odbioru faktur korygujących można także uznać za próbę obejścia przez fiskusa tego przepisu. Chociaż ruptu2 nie wspomina o potwierdzaniu poprzez podpisanie, to jednak organy skarbowe w wydawanych przez siebie interpretacjach wskazują ten sposób jako najwłaściwszy, przez co niejako „sugerują” podatnikom konieczność podpisywania kopii faktur korygujących.

Pamiętaj jednak, że jeśli z jakiś względów zdecydujesz się na dokonanie korekty VAT należnego, mimo nieotrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej – możesz popaść w spór z fiskusem. Mam jednak nadzieję, że jeśli tak się stanie, to korzystając z przedstawionych tu argumentów, rozstrzygniesz spór na swoją korzyść.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Więcej na ten temat: VAT, faktura korygująca, VAT należny, faktura VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: