eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód dla firmy a podatek VAT

Samochód dla firmy a podatek VAT

2006-08-14 13:15

Planujesz zakup pojazdu i zastanawiasz się, czy wystarczy Ci niewielkie auto osobowe, czy też lepiej będzie, jeżeli kupisz samochód dostawczy albo ciężarowy. Miej na uwadze, że w niektórych przypadkach możesz znacznie zaoszczędzić na VAT.
Musisz wiedzieć, że ustawa o VAT wyodrębnia dwie podstawowe kategorie pojazdów, tj. pojazdy:
  • osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
  • o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej tę wartość.

W zależności od tego, do której kategorii kwalifikują się poszczególne pojazdy, różnie kształtować się będą podatkowe skutki ich zakupu oraz eksploatacji.

Przy zakupie samochodu, którego dopuszczalna masa całkowita przewyższa 3,5 tony, będziesz mógł odliczyć cały podatek VAT.

Pamiętaj!
Jeżeli zdecydujesz się na samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, będziesz mógł odliczyć jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze, ale nie więcej niż 6.000 zł (art. 86 ust. 3–5a ustawy o VAT).


Chcąc zaoszczędzić na podatku, przed dokonaniem transakcji sprawdź dokładnie, czy interesujący Cię typ i model samochodu spełnia kryteria pozwalające na pełne odliczenie VAT. Decydujące znaczenie ma dopuszczalna masa całkowita, czyli największa, określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkami, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

W odniesieniu do niektórych pojazdów przepisy pozwalają odliczyć cały VAT, mimo że masa tych pojazdów jest mniejsza niż 3,5 tony!

Odliczenie jest w takim przypadku warunkowe i może nastąpić jedynie przy spełnieniu określonych ustawowo warunków. Przysługuje ono bowiem przy zakupie pojazdów, które ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, co do zasady, służą prowadzeniu działalności gospodarczej.

Istotna dla Ciebie różnica między kupnem pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz pojazdów powyżej tej wartości dotyczy zakupu paliwa. Przy zakupie paliwa służącego do napędu pojazdów powyżej 3,5 tony VAT podlega bowiem całkowitemu odliczeniu według ogólnych zasad.

W przypadku paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przy których nabyciu przysługiwało Ci ograniczone prawo do odliczenia VAT – obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie będzie w ogóle możliwe.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: