eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta VAT: uniknij straty

Korekta VAT: uniknij straty

2006-09-05 12:22

Jeżeli wydaje Ci się, że płacąc VAT przed wymaganym terminem, nie powinieneś mieć z tego powodu żadnych problemów, jesteś w błędzie. Taka sytuacja może bowiem doprowadzić do straty w Twojej firmie. Sprawdź dlaczego i nie narażaj swojej firmy na niepotrzebne koszty.

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT

Podatek należny musisz wykazać w deklaracji za ten miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przepisy wprowadzają jednak wiele reguł powstania obowiązku podatkowego, przez co bardzo łatwo o pomyłkę.

Zgodnie z ogólną zasadą, obowiązek podatkowy w VAT powstaje:
  • z chwilą, kiedy wydałeś towar lub wykonałeś usługę,
  • jeżeli czynność powinna być potwierdzona fakturą – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Czy zastanawiałeś się jednak, co będzie, jeśli zbyt wcześnie wykażesz podatek należny?

Załóżmy, że pod koniec maja dokonałeś czynności opodatkowanej VAT, w stosunku do której obowiązek podatkowy powstał u Ciebie w czerwcu. Powinieneś więc zapłacić VAT od tej czynności w terminie złożenia rozliczenia VAT za czerwiec, czyli do 25 lipca. Zapłaciłeś jednak ten podatek w terminie złożenia deklaracji za maj i zapomniałeś o sprawie.

Wydawałoby się, że skoro zapłacisz przed czasem, nie będziesz ponosił negatywnych konsekwencji. Tak jednak nie jest. Przedwczesne zadeklarowanie podatku oznacza, że w deklaracji za właściwy miesiąc nie wykazałeś należnego podatku. Powstaje więc zaległość podatkowa. Natomiast w deklaracji za miesiąc wcześniejszy wykazałeś podatek zawyżony, a zatem powstała nadpłata.

Pamiętaj zatem, że nie zawsze opłaca się być „nadgorliwym” i płacić VAT we wcześniejszych terminach! Może to bowiem prowadzić do powstania zaległości podatkowej, od której naliczane będą odsetki za zwłokę.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.

oprac. : Oszczędności w firmie Oszczędności w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: