eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Sprzedaż za granicę używanego samochodu ciężarowego

Sprzedaż za granicę używanego samochodu ciężarowego

2006-09-06 12:40

Posiadamy w firmie samochód ciężarowy, został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Samochód (używany) został zakupiony od podatnika VAT ze stawką zwolnioną w kwietniu 2005 r. Znaleźliśmy kupca na ten samochód w Danii. W jaki sposób mamy potraktować tę sprzedaż? Jak udokumentować wywóz tego pojazdu, w przypadku gdy nabywca chce przyjechać sam po odbiór samochodu?
W Państwa przypadku nie mamy do czynienia z tzw. nowym środkiem transportu, ale z samochodem używanym. Jeśli wobec tego nabywca jest w swoim państwie podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, to wówczas dokonywana przez Państwa dostawa samochodu będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ze stawką 0%.

Natomiast, gdy nabywca nie jest w swoim państwie podatnikiem podatku od wartości dodanej, to sprzedaż samochodu będzie tzw. sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju. Będzie ona opodatkowana w Polsce. Zastosowanie dla niej znajdzie zwolnienie podatkowe (sprzedaż towaru używanego bez prawa do odliczenia podatku).

Jeśli nabywca chce sam przyjechać po samochód, to w celu udokumentowania dostawy należy posiadać specjalny dokument, który to Państwo powinni sporządzić.

Wspomniany dokument powinien zawierać co najmniej:
  • imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
  • adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
  • określenie towarów i ich ilości (czyli: rodzaj i marka samochodu, sztuk: jeden);
  • potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (wystarczy pieczątka i podpis Duńczyka pod oświadczeniem, że samochód dotarł do Danii);
  • rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego (tutaj trzeba by wpisać numer rejestracyjny samochodu, który wyjeżdża do Danii).

Podstawa prawna:

• Art. 9–12, art. 23, art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.