eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2007 r. zostanie wprowadzonych wiele zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Między innymi, będą one dotyczyć momentu powstania obowiązku podatkowego, prawa do odliczenia podatku naliczonego, ujęcia transakcji międzynarodowych oraz terminu bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego.

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

Prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt nowelizacji) toczą się obecnie w Komisji Finansów Publicznych Sejmu. Dlatego nie jest jeszcze pewne to, co zacznie obowiązywać w dniu 1 stycznia 2007 r. Biorąc jednak pod uwagę wielość i rangę planowanych zmian, warto zainteresować się nimi już teraz.

Kto będzie traktowany jako podatnik VAT?


Planowana jest zmiana definicji określającej, kto jest podatnikiem VAT. Oczywiście, zasadnicza część tej definicji nie ulegnie zmianie, wyeliminowany wszakże zostanie wielokrotnie krytykowany zapis, który wyłącza obecnie podmioty związane ze zleceniodawcą „prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny” z zakresu opodatkowania VAT.

W świetle projektu nowelizacji czynnikami wyłączającymi opodatkowanie mają stać się:
  • brak odpowiedzialności wobec osób trzecich (wszelka odpowiedzialność wobec osób trzecich powinna spoczywać na zlecającym czynności),
  • wykonywanie czynności pod kierownictwem zlecającego oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym,
  • brak ryzyka gospodarczego po stronie wykonującego czynności.
    Warto zauważyć, że co do zasady powyższe warunki będą spełnione w razie zawarcia umowy o pracę lub podobnej (aczkolwiek nie każda taka umowa jednoznacznie przewiduje sprawowanie kierownictwa przez podmiot zlecający).

Kiedy deklarować VAT należny?


W zasadzie moment powstania obowiązku podatkowego został w projekcie nowelizacji napisany na nowo. Przede wszystkim należy pamiętać, że zasada „siedmiu dni”, do której byłeś przyzwyczajony od początku istnienia VAT w Polsce, przestanie obowiązywać.

Nową regułą ogólną stanie się, iż obowiązek podatkowy będzie powstawać w momencie wykonania usługi (także wykonania częściowego) lub w momencie wydania towaru, ale nie później niż w chwili wystawienia faktury.

Zasada ta będzie więc bliska regułom obowiązującym dla podatku dochodowego od osób prawnych, co w praktyce będzie oznaczało, że gdy wystawisz fakturę (potwierdzającą wykonanie usługi lub wydanie towaru), jej data będzie jednocześnie datą do uwzględnienia zarówno dla celów ustawy o podatku dochodowym, jak i dla celów VAT.

 

1 2 ... 8

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: