eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?


Jak należy rozliczać transakcje międzynarodowe (wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów)?


Przede wszystkim, zmiany powinny ucieszyć przedsiębiorców z zagranicy, którzy do odbiorców w Polsce dostarczają towar na zasadzie call-off stock (schemat szczególnie popularny w przemyśle motoryzacyjnym - towar dostarcza się do magazynu, z którego w miarę zapotrzebowania jest pobierany przez nabywcę). Do tej pory organy podatkowe traktowały takich dostawców jako podmioty dokonujące czynności opodatkowanych VAT na terytorium Polski, w związku z czym mieli obowiązek rejestracji oraz składania deklaracji VAT w Polsce.

Dodanie w projekcie nowelizacji przepisów dotyczących „magazynu konsygnacyjnego” wyeliminuje ten problem - VAT od towarów przywiezionych do zlokalizowanego w Polsce magazynu rozliczy wyłącznie odbiorca (podatnik zarejestrowany w kraju na cele VAT UE) - na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Dobre informacje są również dla podatników z Polski. Jeżeli rozliczasz podatek według stawki zerowej w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, od 1 stycznia 2007 r. będziesz miał więcej czasu na uzyskanie niezbędnych dokumentów, potwierdzających prawo do zastosowania stawki zerowej (na przykład listu przewozowego). Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy rozliczasz się kwartalnie, czy miesięcznie. W przypadku rozliczeń miesięcznych ostatecznym terminem na otrzymanie tych dokumentów (aby uniknąć deklarowania dostawy towaru według stawki krajowej) będzie dzień złożenia deklaracji za ostatni miesiąc kwartału.

Jak przeliczyć przychody w walutach na złote?


Doprecyzowano przepis, według którego należy przeliczać przychody w walutach obcych na złote – będzie to następować według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W sytuacji, gdy w dniu wystawienia faktury kurs średni nie zostanie wyliczony i ogłoszony, np. w sobotę lub niedzielę, do przeliczenia wyrażonych na fakturze kwot w walucie obcej na złote stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Jeśli zatem faktura zostanie wystawiona w sobotę lub w niedzielę, to zastosowanie będzie miał kurs średni NBP z piątku.

Na przykład polski dostawca sprzedał towar w ramach WDT w sobotę, 2 września 2006 r., i w tym samym dniu wystawił fakturę VAT UE z tytułu WDT ze stawką 0% VAT. Wartość towaru została określona umownie na 10.000 euro. Ponieważ NBP nie ogłasza kursów walut, dlatego dostawca zastosował ostatni notowany kurs, tj. kurs z piątku, 1 września 2006 r., który wynosił 4,5 zł/euro. Zatem faktura po przeliczeniu na złote opiewa na kwotę 45.000 zł.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: