eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot nadwyżki VAT: jakie pismo do urzędu?

Zwrot nadwyżki VAT: jakie pismo do urzędu?

2006-12-15 12:46

Jak powinno brzmieć pismo do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki naliczonego VAT? Co może być w związku z tym sprawdzane i kontrolowane?

Przeczytaj także: Zwrot nadpłaty VAT możliwy także na podstawie paragonów

Wykazanie nadwyżki do zwrotu nie wymaga kierowania do urzędu skarbowego żadnego pisma. Takie pismo należy złożyć natomiast w przypadku wnioskowania o przyspieszenie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Przepisy nie określają sposobu formułowania takiego wniosku. W mojej ocenie wystarczy umotywować, że wcześniejszy zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym jest konieczny z punktu widzenia zapewnienia firmie płynności finansowej czy też pozyskania środków na inwestycje.

Jeśli chodzi o kontrolę podatkową, to może być ona wszczęta, jeśli wykazana do zwrotu różnica podatku naliczonego nad należnym jest znaczna (znacznie wyższa niż różnica podatku naliczonego nad należnym występująca wcześniej).

Ponadto w przypadku wystąpienia z wnioskiem o przyspieszenie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym trzeba się spodziewać, że organ podatkowy zażąda przedstawienia faktur zakupowych wykazanych w deklaracji za dany okres oraz dowodów ich opłacenia. Jednym bowiem z warunków przyspieszenia zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym jest opłacenie wszystkich faktur, z których wynikają kwoty podatku naliczonego wykazanego w złożonej deklaracji.

Wyjaśnienie: W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

A zatem uprawnienie do wykazania różnicy podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy jest jednym z dwóch sposobów dysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym.

Wykazanie nadwyżki (czy części nadwyżki) do zwrotu na rachunek bankowy nie wymaga kierowania do naczelnika urzędu skarbowego żadnego pisma. Wykazanie nadwyżki do zwrotu odbywa się po prostu przez wykazanie stosownych kwot w poz. 57 i 58 deklaracji VAT-7.

Pamiętaj!

Obowiązują dwa terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy – 60 dni oraz 180 dni; o tym, jaka część nadwyżki podlega zwrotowi w terminie 60 dni, a jaka w terminie 180 dni, decyduje brzmienie art. 87 ust. 3 i 3a ustawy o VAT.

Istnieje jednak możliwość wystąpienia z wnioskiem o przyspieszenie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym (art. 87 ust. 6 ustawy o VAT; termin 60-dniowy skracany jest w takim przypadku do 25 dni, termin 180-dniowy zaś – do 60 dni).

Warunkiem w takim przypadku jest skierowanie do naczelnika urzędu skarbowego umotywowanego wniosku, którego przykład zamieszczam poniżej.

Przykład


Na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wnoszę o zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym w przyspieszonym terminie.

Wniosek ten uzasadniony jest koniecznością zapewnienia firmie płynności finansowej, czemu pomoże wcześniejsze otrzymanie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Informuję ponadto, że spełnione są wszystkie określone przepisami warunki wystąpienia z wnioskiem o przyspieszenie terminu zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.



Wykazanie różnicy podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy nie skutkuje szczególnego rodzaju czynnościami ze strony organu podatkowego (wykonuje on jedynie rutynowe czynności związane z badaniem prawidłowości złożonej deklaracji).


Podstawa prawna
• Art. 87 ustawy z 11 marca 2004


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

oprac. : Wskazówki Księgowe Wskazówki Księgowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: