eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Obowiązek podatkowy a zaliczka za import usług

Obowiązek podatkowy a zaliczka za import usług

2007-01-24 13:01

Kilka dni temu zadzwoniła do mnie moja znajoma księgowa. Miała wątpliwości związane z poprawnym rozliczeniem VAT. Analizując na spokojnie naszą rozmowę, doszedłem do wniosku, że kwestie, które w niej poruszyliśmy, są na tyle istotne, że mogą również Ciebie zainteresować. Dlatego w tym artykule zamiast klasycznej porady zamieszczę krótką relację z tej rozmowy. Być może znajdziesz w niej odpowiedź również i na swoje wątpliwości.

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT

Znajoma Księgowa (ZK): Cześć. Słuchaj, moja firma zawarła z amerykańskim kontrahentem umowę na dostarczanie nam usług elektronicznych. Jak powinnam rozliczyć tego typu usługi?

Rafał Kuciński (RK): Jeśli Twoja firma nabyła od podmiotu spoza kraju usługi wymienione w art. 27 ust. 4 uptu – czyli między innymi usługi elektroniczne, o których wspomniałaś – to Ty musisz je rozliczyć. Pamiętaj, że rozliczenia VAT w tym przypadku dokonuje się zgodnie z zasadą odwróconego poboru (reverse charge mechanizm) – a mówiąc po polsku na zasadzie importu usług.

ZK: Czyli oznacza to, że to ja muszę zapłacić w tej sytuacji VAT?

RK: Tak, w tym przypadku powinnaś rozliczyć VAT należny. Jednak jego kwota będzie dla Ciebie podatkiem naliczonym, który będziesz mogła odliczyć. Zatem ogólny bilans wyjdzie na zero. W tej sytuacji VAT będzie dla Ciebie neutralny.

ZK: Kiedy w tej sytuacji powstanie zatem obowiązek podatkowy w VAT?

RK: Ogólną zasadą jest, że obowiązek podatkowy od importu usług powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeśli powinna być ona potwierdzona fakturą VAT – to z chwilą jej wystawienia – nie później jednak niż 7 dni od wykonania usługi. Zauważ, że art. 19 ust. 19 uptu wskazuje, jakie przepisy art. 19 (dotyczące powstania obowiązku podatkowego) musisz stosować do importu usług. Pamiętaj jednak, że trzeba je stosować „odpowiednio” – czyli uwzględniając specyfikę importu usług.

ZK: Właśnie z tym „odpowiednim” stosowaniem tych przepisów mam problem. Mój kontrahent chce, abym należność za zakupioną usługę przelała na jego konto jeszcze przed faktycznym wykonaniem usługi – czyli zaliczkowo. Kiedy w tej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy?

RK: Rzeczywiście w tym przypadku możesz mieć problemy z poprawnym rozliczeniem tego typu transakcji.

 

1 2

następna

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: