eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Obowiązek podatkowy a zaliczka za import usług

Obowiązek podatkowy a zaliczka za import usług

2007-01-24 13:01

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT


ZK: Problem sprowadza się do jednej kwestii, a mianowicie, czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty przeze mnie zaliczki, czy też z chwilą jej otrzymania przez amerykańskiego kontrahenta. Moim zdaniem z chwilą otrzymania zaliczki przez usługodawcę. Przecież, jeśli do importu usług muszę stosować między innymi art. 19 ust. 11 uptu, to zgodnie z nim obowiązek podatkowy od zaliczki powstaje z chwilą jej otrzymania. Czy mam rację?

RK: Niestety, moim zdaniem nie masz tu racji. Zwróć uwagę, że przy imporcie usług to Twoja firma jako nabywca jest opodatkowana VAT. Jeśli przyjęlibyśmy, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należności przez amerykańskiego kontrahenta, to spowodowałoby to konieczność weryfikacji rachunku bankowego podmiotu zagranicznego (pod kątem daty otrzymania zaliczki). Z oczywistych powodów weryfikacja taka byłaby trudna do przeprowadzenia. Pamiętaj, że „odpowiednie” stosowanie przepisów polega na takim ich zastosowaniu, aby nastąpiło to w sposób najbardziej zbliżony do tego, w jakim funkcjonują one w pierwotnym zakresie.

ZK: Co to oznacza?

RK: Moim zdaniem to, iż trzeba na potrzeby opodatkowania zaliczek w imporcie usług przyjąć, że „otrzymanie” zaliczki należy interpretować jako „dokonanie zapłaty” zaliczki. Oznacza to więc, że obowiązek podatkowy przy zaliczce w imporcie usług powstaje u Ciebie już w chwili jej wypłacenia.

ZK: Ale to przecież nie wynika wprost z uptu!

RK: To fakt, ale moim zdaniem jest to jedyną logiczną interpretacją niejasnych przepisów. Pamiętaj, że fiskus nie nałoży na Ciebie sankcji VAT, jeśli wykażesz podatek w terminie wcześniejszym (z chwilą wypłaty zaliczki). Jeśli natomiast zdecydujesz się zastosować odmienną interpretację (rozliczysz VAT w terminie otrzymania zaliczki przez podmiot amerykański) – sankcja VAT jak najbardziej Ci grozi. Dlatego też powinnaś postąpić zgodnie z moją radą.

Jak widzisz, w VAT aż roi się od niejasności. Mam jednak nadzieje, że cytując Ci naszą rozmowę, udało mi się także i Tobie wyjaśnić przynajmniej jedną z nich.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

poprzednia  

1 2

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: