eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT a przebudowa linii wysokiego napięcia

VAT a przebudowa linii wysokiego napięcia

2007-01-30 09:43

Podatek VAT zawarty w zakupie materiałów niezbędnych do przebudowy linii wysokiego napięcia można odliczyć pod warunkiem, że przebudowa taka ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych przez podatnika. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Radomsku w postanowieniu z dnia 17.01.2007 r. nr US III/443-49/2/06.

Przeczytaj także: Termomodernizacja bloków mieszkalnych bez odliczenia podatku VAT

W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego podatnik wyjaśnił, że prowadzi gospodarstwo rolne i od września 2006 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza rozbudowywać budynki gospodarcze, jednak uniemożliwia mu to linia wysokiego napięcia. Dlatego też zamierza przebudować tę linię. Jego wątpliwości budzi możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w materiałach potrzebnych do przebudowy ww. linii, w związku z czym, z pytaniem takim wystąpił do organu podatkowego. Ten po przeanalizowaniu powyższej sytuacji zajął następujące stanowisko:

„(…) Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w Dziale IX ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług został wymieniony katalog towarów i usług, nabycie których nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Z regulacji zawartej w art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W myśl art. 88 ust. 3 ustawy o podatku VAT cytowany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:
  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Tak więc w przypadku, gdy poniesione wydatki będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: