eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Pełnomocnik przed organem podatkowym

Pełnomocnik przed organem podatkowym

2007-02-15 14:00

W trakcie kontroli skarbowej (przeprowadzanej przez urzędy kontroli skarbowej), kontroli podatkowej (przeprowadzanej przez urzędy skarbowe) lub postępowania podatkowego za podatnika może działać pełnomocnik w jego imieniu. Reguluje to art. 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Czynności wykonywane na podstawie pełnomocnictwa uznawane są za równoznaczne z działaniami podatnika i wywołują skutki prawne bezpośrednio dla reprezentowanego. Podatnik może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jego osobistego działania.

Przeczytaj także: Podmioty powiązane: oznaczenie TP w JPK_VAT

Pełnomocnikiem podatnika może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie może być pełnomocnikiem np. biuro rachunkowe prowadzone w formie spółki, ale konkretny pracownik tego biura lub jeden z współwłaścicieli. Osoba taka oczywiście (spełniając warunek pełnej zdolności do czynności prawnych) musi mieć co najmniej 18 lat i nie może też być ubezwłasnowolniona. Przy udzielaniu pełnomocnictwa, w celu łatwej identyfikacji pełnomocnika, trzeba podać jego następujące dane: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego i adres.

Pełnomocnictwa udziela się na piśmie lub ustnie do protokołu. W aktach sprawy musi być informacja o tym, kto został umocowany do reprezentowania podatnika. Nie musi ono mieć jednak ściśle określonej formy – wystarczy zwykła forma pisemna z jednoznacznym wskazaniem pełnomocnika.
Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Nadmienić również należy, że podatnik może mieć kilku pełnomocników o różnych pełnomocnictwach.

Jak głosi art. 137 § 3a Ordynacji podatkowej: „w poszczególnych wynikających w toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony”.

Mimo udzielenia pełnomocnictwa podatnik wciąż może siebie reprezentować i np. współdziałać z pełnomocnikiem. W kwestiach, w których się z nim nie zgadza może nawet negować jego czynności

Zakres spraw, a jakich pełnomocnik będzie reprezentował podatnika również leży w gestii podatnika. Może to być np. pełnomocnictwo ogólne do działania w takim zakresie w jakim działałby będąc stroną lub pełnomocnictwo do ściśle określonych zadań. Pamiętać jednak należy, że podatnik nie może udzielić pełnomocnictwa szerszego, niż sam posiada w reprezentowaniu siebie.

Ważną informacją jest również, że korespondencja doręczana jest wtedy nie podatnikowi a pełnomocnikowi. Jeżeli natomiast podatnik ma kilku pełnomocników – wskazuje jednego z nich jako właściwego w sprawie doręczeń pism.

Przed wyborem pełnomocnika należy się jednak dobrze zastanowić. Pamiętajmy, że pełnomocnik działa w imieniu podatnika a nie swoim i wszystkie konsekwencje jego działań poniesie podatnik. Dobrze też jest określić dokładny zakres jego kompetencji – tzn. nie większy niż jest mu potrzebny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: