eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Faktura na zakup usługi hotelarskiej

Faktura na zakup usługi hotelarskiej

2007-02-25 16:41

Czy takie koszty, jak usługi hotelowe bądź paliwo (bez prawa do odliczenia VAT) można księgować brutto w koszty na jednym koncie, np. 401? Czy trzeba rozbić je na netto - konto, np. 401 oraz VAT - konto, np. 403? Czy trzeba wprowadzać takie koszty do rejestru VAT jako VAT niepodlegający odliczeniu, czy można pominąć rejestr i księgować je od razu brutto w koszty?

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

W przypadku gdy VAT naliczony nie podlega odliczeniu, zwiększa on cenę zakupu (nabycia) i w tej cenie zarachowuje się go w koszty.

Księgowanie faktury na zakup usługi hotelarskiej może być następujące:

1. Faktura VAT – wartość brutto zobowiązania wobec sprzedawcy usług:
  • Wn konto 30 ,,Rozliczenie zakupu”,
  • Ma konto 21 ,,Rozrachunki z dostawcami” (w analityce: imienne konto kontrahenta).

2. Zarachowanie usługi hotelarskiej w koszty:
  • Wn konto 40 ,,Koszty według rodzajów” (w analityce: pozostałe koszty),
  • Ma konto 30 ,,Rozliczenie zakupu”.

Wyjaśnienie: Cena nabycia to cena zakupu obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez między innymi podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług (art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).

Wydatki dotyczące kosztów, o których mowa w pytaniu, księguje się w koszty działalności operacyjnej i ujmuje na koncie 40 ,,Koszty według rodzajów” (w analityce: pozostałe koszty).

Ewidencja analityczna powinna być prowadzona ze szczegółowością umożliwiającą ustalenie niezbędnych danych do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej VAT oraz innych informacji wymaganych przepisami prawa, tj. z uwzględnieniem art. 109 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT.

Rejestry prowadzone przez podatnika muszą zawierać dane niezbędne do określenia:
  • przedmiotu i podstawy opodatkowania,
  • wysokości podatku należnego,
  • kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego,
  • kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego.

Uwaga!
W przypadku usług noclegowych czy gastronomicznych, jak również zakupu paliwa do pojazdów innych niż ciężarowe nie można obniżyć podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wymienione koszty (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Jeżeli więc nie możemy odliczyć VAT od faktur na paliwo czy usługi hotelowe, to nie wykazujemy ich w ewidencji zakupu prowadzonej na potrzeby VAT.

Podstawa prawna
• Art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
• Art. 88 ust. 1 pkt 4, art. 109 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

oprac. : Wskazówki Księgowe Wskazówki Księgowe

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: