eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PCC od podwyższenia kapitału spółki

PCC od podwyższenia kapitału spółki

2007-03-01 12:36

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki wskutek konwersji wierzytelności na akcje w trybie art. 294 ust. 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - takie stanowisko zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 28.12.2006 r. nr IV-436/9/06.

Przeczytaj także: Podwyższenie kapitału zakładowego spółki a zwolnienie z opodatkowania PCC

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poinformował, że została ogłoszona upadłość obejmująca likwidację spółki przez sąd rejonowy, które następnie zostało zmienione na postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki. Zgromadzenie wierzycieli spółki następnie zawarło układ, którego jednym z warunków była konwersja wierzytelności na akcje upadłego, który następnie został zatwierdzony przez sąd rejonowy. Następnie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Wskutek konwersji wierzytelności na akcje, dokonanej w trybie art. 294 ust. 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, kapitał zakładowy spółki został podwyższony. Wątpliwości podatnika budzi zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych od opisanej konwersji wierzytelności. Na podstawie takiego stanu faktycznego, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Pkt 2) powołanego artykułu stanowi, że podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1 (a więc również zmiany umowy spółki), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dokładnie precyzuje co w rozumieniu tego podatku stanowi zmianę umowy w przypadku umowy spółki. W odniesieniu do spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W oparciu o przedstawiony przez spółkę stan faktyczny i zgromadzone przez tutejszy organ podatkowy dowody w postaci między innymi potwierdzonych za zgodność z oryginałem: kserokopii protokołu ze zgromadzenia wierzycieli spółki .... w Łodzi oraz kserokopii Postanowienia Sądu Gospodarczego XIV Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Naprawczych z dnia 24 sierpnia 2006r., a także przesłanego faxem protokołu z Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki .... z siedzibą w Łodzi z dnia 02 października 2006r., Naczelnik tutejszego urzędu skarbowego stwierdził, że w wyniku zawartego w dniu 28 lipca 2006r. układu, zatwierdzonego następnie postanowieniem sądu z dnia 24 sierpnia 2006r., doszło do zmiany umowy spółki (w rozumieniu w/w przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), gdyż spowodował on podwyższenie kapitału zakładowego Spółki o kwotę 20.145.800 zł, co w konsekwencji - zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 2) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - podlega temu podatkowi. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: