eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kasy fiskalne przy sprzedaży prasy z płytami CD

Kasy fiskalne przy sprzedaży prasy z płytami CD

2007-03-02 11:31

Jeżeli dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na wysokość ceny całego zestawu, tzn. jeżeli cena samego czasopisma jest inna niż cena czasopisma z płytą CD lub DVD, sprzedaż takich zestawów należy ewidencjonować przy użyciu kasy fiskalnej. Jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, obrót taki będzie traktowany jako zwolniony. Jeśli natomiast sprzedawca jest podatnikiem VAT czynnym, na paragonach fiskalnych powinna znaleźć się odrębna kwota obrotu z tyt. sprzedaży czasopisma i płyty oraz wartość podatku VAT wg stawki właściwej dla sprzedawanych towarów. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z dnia 15.02.2007 r. nr PP2-443-9/2007.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w lombardzie

Podatniczka w skierowanym zapytaniu do organu podatkowego poinformowała, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży typowej dla „kiosków ruchu”. Sprzedaje m.in. czasopisma i gazety wraz z dodatkami mającymi na celu uatrakcyjnić towar, tj. z płytami CD i DVD. Symbol PKWiU oraz stawka podatku VAT stosowane przy sprzedaży takich „zestawów” dotyczy gazet i czasopism – nie ma podziału na dwa odrębne artykuły. W związku z tym podatniczka ma wątpliwość, czy w przypadku sprzedaży takich „zestawów” (czasopismo + płyta CD lub DVD) ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej. Podkreśla ona również, że płyty dołączone do czasopism mają wpływ na cenę tych „zestawów”. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Z cytowanego przepisu wynika, iż ustawodawca przewiduje powszechny obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych dla wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz wskazanych w nim kategorii podmiotów.

Równocześnie Minister Finansów korzystając z delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 w/w ustawy zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kas rejestrujących, co zostało uregulowane w § 2 i § 3 w/w rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Jednocześnie w § 4 tego rozporządzenia przewidziano szereg wyłączeń ze zwolnienia od obowiązku ewidencji.

Na podstawie § 4 pkt 7 cyt. rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów m.in. przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych ( w tym kaset wideo ), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Powyższe oznacza, iż od dnia 1 września 2006 r., ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej nie mogą korzystać podatnicy dokonujący dostawy w/w towarów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: